Pošlete další roboty

Martin Tůma  |  Technika
Ilustrační foto

Historie lidstva je historií válek. Každý rozumný velitel dříve než se pustí do bitvy udělá vše proto, aby vyhrál. Pošle zvědy a porovná svoji sílu se silou protivníka, aby se správně rozhodl, co je nutné udělat pro vítězství s co nejmenšími ztrátami.

Postupem času se i zde začala uplatňovat matematika, která dokázala poskytnout matematické modely pro výpočet, jestli lze danou bitvu vyhrát, nebo ne. Velmi slavný je Lanchesterův bojový model, který dobře fungoval od první světové války. Ale vzestup síly letectva jej pošramotil a současná asymetrická válka proti teroristům je spíše podobná tomu, jak lidské tělo pomocí chemoterapie bojuje s metastázami rakoviny.

Nová taktika si vyžaduje nové prostředky. Jako bylo ve druhé světové válce tímto prostředkem letectvo, dnes to jsou roboti. Pozemní verze robotů slaví velké úspěchy v bojovém nasazení a Americká armáda si nedávno objednala od Boeingu další várku robotů SUGV 300 series. Roboti slouží v Afghanistánu a Iráku jako průzkumníci a likvidátoři min a jiných nebezpečných objektů.

Jsou malí, snadno ovladatelní, levní, a tím i snadno postradatelní. Vojáci používají tyto roboty i jako poslíčky, kteří jsou schopni pod palbou dovézt až do hnízda teroristů pěchotní minu Claymore a tu na pokyn operátora v příhodný čas odpálit.

Vzhledem k tomu, že se válka ještě protáhne, může Boeing očekávat i příští rok podobně velkou nebo ještě větší objednávku. Na tomto odkazu naleznete stránku věnovanou těmto robotům včetně zajímavých videí z bojových akcí: http://www.sugv.com

Zdroje:
http://arxiv.org/…h.HO/0606300
http://www.upi.com/…81280247738/

Foto: fotobanka Shutterstock

Nejčtenější