Podívejte se, jak vzniká popcorn (video)

Karel Javůrek  |  Zajímavosti
Mísa popcornu

Popcorn neboli pražená kukuřice je oblíbenou pochoutkou, především v kinech. Co se ale přesně stane, když kukuřice pod vysokou teplotou pukne? Nejlépe to ukáže zpomalený záběr.

Zrnko kukuřice obsahuje kromě oleje také vodu. Zahříváním a uvolňování páry se zvýší tlak a po dosažení kritické hodnoty přibližně 930 kPa a teploty 180 stupňů Celsia obal následně praskne. Rychlá expanze způsobí přeměnu škrobového endospermu do známého tvaru.

Někdy ale zrno kukuřice nepraskne. K nejčastějším důvodům patří unikající pára již během zahřívání nebo nedostatek vlhkosti, kvůli čemuž se uvnitř jádra nevytvoří potřebný tlak.

Jak proces puknutí probíhá, se můžete podívat na tomto videu, které bylo natáčeno rychloběžnou kamerou s frekvencí 6 200 snímků za sekundu:
 

Jiný pokus s rychlostí 7 000 snímků za sekundu:
 

Anebo toto video, možná ze všech nejlepší:
 

Ještě? Pokračujte přímo na YouTube, kde najdete celou hromadu pomalu natáčené praskající kukuřice.

Na procesu přípravy popcornu lze jinak postavit celou vědeckou práci. Podívejte se na PDF, jak si s problémem pukání za zvýšeného tlaku neboli fyzikou popcornu poradil tým třinácti vědců. Ano, skutečně tam vidíte integrály, derivace, logaritmy.

Zjistili, že snížením vnějšího tlaku se zmenší ztráty a zvýší se objem/velikost kukuřičných vloček. Tlak ale v mikrovlnné troubě nijak neovlivníte, takže alespoň vězte, že popcorn z větších sáčků chutná údajně lépe než z malých. Důvodem je větší prostor pro expanzi zrn.


Tip: Nedokážete si představit tlak 930 kPa? Zadejte ho do vyhledávače/encyklopedie Wolfram Alpha a v sekci Unit conversions klepněte na More. Zjistíte třeba, že byste museli být 95 metrů pod vodní hladinou, abyste se cítili jako zrno kukuřice těsně před puknutím.

Foto: Shutterstock

Nejčtenější