Počítače, které ani nejsou

Luboš H. Cerhovský  |  Počítače

Morální zastarávání je u počítačů velmi rychlé, technologie jdou kupředu a s nimi rostou i nároky programů i uživatelů. Asi nejvýrazněji se to projevuje v případě notebooků.

Jedním ze způsobů, jak rychlé morální zastarávání, a tím i růst nákladů na vlastnictví (TCO) zvládnout, se ukazuje tzv. virtualizace. Ta není v počítačovém světě ničím novým, v minulosti byla ale pozornost upřena spíše na servery, dnes se do centra pozornosti dostávají i stanice. Jednoduše řečeno – z uživatelova počítače se stane jakýsi terminál připojený k firemnímu serveru.

Pracujte kdekoli chcete

V minulosti byly terminálové služby spíše řešením z nouze, ale nárůst rychlostí připojení k internetu umožnil jeho rozšíření do všech oblastí. Virtualizace není výhodná jen pro velké korporace se stovkami a tisíci počítačů, velmi efektivně může fungovat i v relativně malých firmách. A právě zde může ukázat všechny své výhody naplno. V okamžiku, kdy se firma vydá cestou virtualizace počítačů, přestane hrát roli to, na jakém hardwaru uživatel pracuje.

V případě, že firma pořídí například novou aplikaci s vyššími nároky, stačí investovat do serveru, na kterém virtuální počítače „běží“, a není nutné inovovat jednotlivé stanice. Celkové náklady jsou tak výrazně nižší. Přestane také být důležité, kde zaměstnanec pracuje. Pokud má možnost připojení k internetu, může se kdekoli na světě cítit, jako by seděl v kanceláři.

Bude totiž mít k dispozici svou pracovní plochu i všechny síťové tiskárny a disky. Dokonce se v jeho počítači může automaticky spouštět softwarový VoIP telefon, takže bude k dispozici i pod svou „kancelářskou linkou“.

Notebook, který je i není firemní

Zejména notebooky jsou v řadě firem potenciálně velmi slabým místem. Uživatelé je totiž, celkem logicky, mimo pracovní dobu používají jako soukromé počítače. Mají na nich uloženy vlastní fotografie, různé soukromé dokumenty a přistupují jejich prostřednictvím i z domova na internet. A tady může být zádrhel – domácí síť totiž bývá obvykle zabezpečena výrazně méně než firemní.

Jsou proto zdokumentovány případy, kdy mobilní zaměstnanec do počítače doma nechtěně pustil nějaký škodlivý systém, a ten pak přenesl do práce. Jakmile se připojil do firemní sítě, otevřela se nákaze cesta k útoku zevnitř. A malér byl na světě. V okamžiku, kdy se firma rozhodne pro virtualizaci, nemůže už podobný problém nastat. Osobní a firemní prostředí je totiž striktně odděleno a nemůže se vzájemně ovlivňovat.

Pokud se uživatel připojí do firemního prostředí, počítač se automaticky chová, jako by byl v kanceláři. Nemůže tak například ukládat data na lokální disk ani nic nahrávat (samozřejmě pokud to administrátor nepovolí). Naopak v okamžiku, kdy se z firemní sítě odpojí, může se svým počítačem pracovat úplně normálně.

Právě tahle možnost dala vzniknout zcela novému konceptu, který dostal označení BYOC neboli Bring Your Own Computer. Česky to znamená „Přines si vlastní počítač“. Dříve totiž firmy musely kvůli nákladům na správu kupovat co nejpodobnější hardware. Mezi jednotlivými zaměstnanci to někdy mohlo přinášet konflikty – kdo a proč má lepší notebook atp. Tím, že vizualizovaný počítač není závislý na konkrétním hardwaru, se firmám v tomto směru uvolňují ruce.

Funguje to úplně jednoduše. Místo aby firma kupovala notebooky, jednoduše dá zaměstnanci příspěvek a on si za něj pořídí svůj vlastní. Je pak úplně na něm, jestli si vybere notebook přesně ve výši příspěvku, nebo si připlatí. Důležité je, že notebook je majetkem zaměstnance, což se pak většinou odráží i v tom, že se o něj mnohem lépe stará. Na této možnosti tedy vydělá jak firma, tak zaměstnanci.

Větší efektivita správy

Virtualizace má ještě jedno úžasné kouzlo: pokud je dobře nasazena, dokáže zefektivnit práci správců sítě a systémových administrátorů. V případě problémů lze totiž virtuální stroj „přeinstalovat“ na dálku. Pro správce to bývá otázka pár minut, takže uživateli stačí jen provést restart a znovu se připojit k firemní síti. Okamžitě má k dispozici nové pracovní prostředí. Stejně tak mohou správci velmi jednoduše například vyměnit operační systém nebo přidat všem uživatelům novou aplikaci.

Vše se totiž provádí jen na serveru, takže odpadá nutnost obejít veškeré pracovní stanice ve firmě a ještě složitě svolávat všechny mobilní pracovníky. Změny se jednoduše provedou a jakmile se stanice přihlásí, automaticky se projeví.

Zdroj: MF Plus

Nejčtenější