Po sluneční erupci - měsíce bez elektřiny

Jaroslav Petr  |  Vesmír
Ilustrační foto

Měli jsme kliku. Obří sluneční erupce, jež si vysloužila přezdívku Monster Prominence, směřovala mimo Zemi. Příště může být hůř.

Výpadky elektrického proudu, „uzemněná“ letecká doprava a poškozené komunikační satelity – to všechno nám hrozí, jestli se Slunce “rozzlobí“. To znamená, že na nás „vystřelí“ sluneční erupci.

Jestli se rozzlobí, bude zlé

Třeba takovou, jakou zachytily kamery sondy Solar Dynamics Observatory (SDO) 24. února 2011, a která si vysloužila přezdívku Monster Prominence. Erupce řádila hodinu a půl a sonda ji zachytila ve velkém rozlišení v ultrafialovém světle. Naštěstí směřovala erupce od Země a tak jsme měli štěstí. Protentokrát.

Podívejte se na zrychlený záznam erupce ze dne 24. února. Ve skutečnosti trvala 90 minut.

Sonda SDO sleduje naši hvězdu právě rok a je první z mnoha sond určených ke studiu sluneční aktivity v rámci projektu NASA Liwing With a Star. Zkoumat Slunce máme zapotřebí, protože „život s hvězdou“ může být pro dnešní elektrickou a elektronickou civilizaci hodně krušný.

Globální Katrina

V září 2005 se oblast Mexického zálivu těžce sbírala z následků hurikánu Katrina, když udeřila další přírodní pohroma. Obří sluneční erupce vyřadila z činnosti vysokofrekvenční radiovou komunikaci na rozsáhlých územích Jižní i Severní Ameriky. Katrinou zdevastované pobřeží USA nevyjímaje.

Jak nedávno předestřela ředitelka americké National Oceanic and Atmospheric Administration Jane Lubchenco, skutečně velká sluneční erupce, která by naplno strefila Zemi, by vyvolala „globální Katrinu“. Částice vyvržené Sluncem by vyřadily z činnosti satelitní systémy využívané pro synchronizaci počítačů, mobilní telefonní sítě a leteckou navigaci. Na týdny nebo měsíce by mohly být vyřazeny z činnosti světové burzy. Elektrický proud indukovaný v rozvodné síti tokem částic sluneční erupce, může vyvolat kolaps elektrických sítí a výpadky elektrického proudu. Ne na pět minut nebo hodinu, ale na dny, týdny a možná i měsíce.

Ilustrační foto

Pravděpodobnost podobných průšvihů narostla s tím, jak Slunce vstoupilo do „nejčilejší“ periody cyklu, jenž trvá 11 až 12 roků. Už nám „dalo ochutnat“ erupci, která byla nejsilnější za posledních pět let.

Nejčtenější