Pěkná japonská sestřička. Jenže to je robot

Marek Lutonský  |  Technika

Slova přesně nepopíšou to, co můžete vidět na videu. Pusťte si tedy krátký záznam z laboratoře organizace National Institute of Advanced Industrial Science and Technology (AIST). Je na něm robot Actroid F, aktuální výsledek spolupráce univerzity v japonské Ósace a výrobce Kokoro Company.

Na druhé straně je člověk

Kokoro se živí vývojem, prodejem a pronájmem různých, převážně humanoidních robotů. Nemusí to být jen lidé, však i z našich krajů asi znáte oživlé plastové dinosaury. První Actroid, tedy robota, který maximálně připomíná živého člověka, Kokoro vyrobil v roce 2003. Pokračoval s dalšími modely až k poslednímu Actroidu F.

Píšu sice o robotech, ale Actroidy jsou ve většině případů atraktivní mladé japonské robotky. Pohybují všemi končetinami, ovládají mimické svaly obličeje, mrkají, hýbou očima a když se pozorně podíváte, uvidíte také pohybující se hrudník – náznak dýchání. Když do nich dloubnete, dokážou reagovat na podnět. Samozřejmě také mluví a některé modely umí i naslouchat a inteligentně odpovídat.

Chování actroidek je buď automatické (naprogramované), nebo ho vzdáleně řídí operátor. Kamery snímají jeho pohyby hlavy a mimiku, robot to v reálném čase opakuje. To je také případ Actroidu F na videu.

Veškeré elektromechanické části jsou už skryty uvnitř těla robota, který tak nemusí být připojen k řídicí jednotce. Dá se proto posadit na libovolnou židli nebo pohovku. V této variantě ale neumí stát a nedokáže ani pohybovat rukama nebo nohama.

Podívejte se na podrobná schémata funkčnosti robotů:

Japonský profesor a jeho hloupý brácha

Actroid F je následník robota Geminoid F, kterého před několika měsíci představila univerzita v Ósace. Pohledem je od sebe nerozeznáte, obě robotky mají stejný obličej. Na následujícím videu si můžete prohlédnout starší model.
 

Autorem Geminoidu a spoluautorem Actroidu F je profesor Hiroshi Ishiguro. Na univerzitě v Ósace vede laboratoř inteligentní robotiky a dříve si postavil i svoji vlastní robotickou kopii. Výsledek můžete porovnat na obrázcích a na dalším videu, kde si s umělým i živým Hiroshim hraje James May známý z motoristického Top Gearu:
 

Napodobit vzhled člověka není složité, ostatně muzeum voskových figurín paní Tussauds je v provozu už od devatenáctého století. Actroidy sice dokážou překvapit, vývoj se opět pohnul kupředu, člověka ale neošálí. Vždyť tvář robota stále vypadá jako po obrně a zejména poslední video působí jako ukázka vývojově opožděného bratra. A to neslyšíme, jak uvnitř robota vrčí servomotory a syčí pneumatické ovládání.

Kdepak, Skynet je ještě hodně daleko.

Nejčtenější