Panther – robotický mini Osprey

Martin Tůma  |  Technika

V Izraelském městě Latrunu začala v úterý 5. října konference pořádaná ministerstvem obrany ve spolupráci s Institutem pro pozemní válčení – Latrun 2010.

Letošním hlavním tématem je boj ve městě. A tento boj se rozhodně neobejde bez pořádného průzkumu.

Izraelské ozbrojené síly (IDF) používají celou řadu bezpilotních prostředků pro strategický i taktický průzkum. Většinou se jedná o dálkově řízená letadla různých velikostí; od obřího Heronu, který dokáže doletět až do Íránu, až po malinký z ruky vypouštěný Casper. Všem těmto letounům je společná jedna věc – pokud chtějí zůstat nad cílem, musí kroužit.

Společnost Israel Aerospace Industries (IAI) představila na letošním Latrunu hned dva nové drony, které kombinují vlastnosti letadla a vrtulníku. Dokáží se pohybovat rychle vpřed, stejně jako viset nehybně ve vzduchu. Oba dva stroje slouží pro taktický průzkum a nesou název Panther a mini-Panther.

Zvládají kolmý start i přistání (VTOL) díky natáčecím motorům (podobnou fintu používá americký Osprey). Svůj názor na letové schopnosti Panthera si ostatně můžete udělat sami na přiloženém videu.Oba stroje jsou pro svůj úkol vybaveny přístroji pro denní i noční vidění, laserovým dálkoměrem a samozřejmě i laserovým značkovačem cílů.

Větší Panther má výdrž šest hodin a akční rádius kolem 60km, menší mini-Panther pouze dvě hodiny. Pilotáž obou strojů je velmi snadná díky pokročilé avionice a systému autonomního řízení.

Velmi tiché motory umožní stroji nehybně a nepozorovaně viset ve vzduchu. Přidáme-li k tomu ještě schopnost navést na cíl rakety MiniSpike, vznikne nám z toho dokonalý pomocník pro boj ve městě, díky kterému nepřítel nedostane šanci na vaše vojáky ani vystřelit.

Foto: YouTube

Nejčtenější