Ostří z vody

Martin Tůma  |  Technika

Noční můra spojeneckých vojáků má tři písmena: IED. Tato anglická zkratka znamená Improvised Explosive Device, tedy po domácku vyrobené, improvizované, výbušné nástrahy.

Hlavně v Afghanistánu díky nim dnes a denně umírají civilisté a spojenečtí vojáci. Nemocnice se plní zraněnými, kterým chybí ruce, nohy, nebo přišli o zrak.

I když se podaří nastraženou léčku odhalit včas, tak zdaleka není vyhráno. Po domácku vyrobená zařízení se velmi obtížně likvidují a ne vždy je možné odpálit je na dálku např. pomocí trhaviny C4. V řadě případů je nezbytné zničit IED bez výbuchu nebo minimalizovat jeho následky.

Izraelci testují v polních podmínkách laserové zařízení THOR, Američané na to jdou s ostřím z vody. Sandia Labs, která dodává vybavení pro americkou armádu, koupila patentová práva od firmy Team Technologies a v těchto dnech dodává bojovým jednotkám 3000 vodních nožů pro ničení IED.

Princip zařízení je velmi jednoduchý – nádržka s vodou, troška trhaviny a hodně matematiky. Díky přesně tvarované náloži dojde po jejím výbuchu k vytvarování tenkého a velmi průrazného vodního paprsku, který ve zlomku sekundy řeže ocel jako máslo.

Ten buďto bombu úplně zničí, nebo velmi omezí její ničivé důsledky zeslabením síly výbuchu. Vojenští pyrotechnici se přímo podíleli na návrhu a vývoji tohoto prostředku, a již se nemohou dočkat jeho bojového nasazení. Zařízení v akci můžete zhlédnout zde.

Zdroj:
https://share.sandia.gov/…lement-tool/

Foto: YouTube

Nejčtenější