Opravdu účinný auťák

Martin Tůma  |  Auta

Ceny paliva stoupají a protože už zřejmě nepoklesnou, celý svět hledá jiné způsoby pohonu anebo se snaží zefektivnit stávající motory. Kromě jiného i proto, že vodíková nebo elektro auta vyžadují vybudování nákladné infrastruktury, kterou klasické spalovací motory na naftu nebo benzín mají už dávno hotovou.

Jednou z forem je spojení elektrického a spalovacího motoru do hybridního pohonu, jako je tomu například v Toyotě Prius. Firma Transonic Combustion představila vůz se zcela novým spalovacím motorem s účinností nad 50% (pro porovnání – účinnost běžných motorů je kolem 20%), který s podobnou aerodynamikou jako má Prius spotřebuje okolo 3,7 l na 100km při provozu na dálnici. Prius ji má kolem 5l.

Možné to je díky motoru s přímým vstřikováním paliva do válce. Palivová směs je předehřátím a natlakováním uvedena do superkritického stavu, takže ihned po vstříknutí do válce dojde k zážehu a k velmi rychlému a čistému spalování. Motor tak přestože pracuje na benzín nepotřebuje svíčky.

Přímé vstřikování paliva do válce též umožňuje velmi přesně kontrolovat okamžik zážehu vzhledem k optimální poloze pístu a tak ještě lépe využít energii paliva. Cenově i výrobně má být tento nový motor srovnatelný s ostatní současnou produkcí.

Prototyp právě vstoupil do testů u tří nejmenovaných výrobců aut, ale podle Mike Rockeho, víceprezidenta Transonicu, by tato firma raději rozjela vlastní výrobu aut s pomocí venture kapitálu a to už v roce 2013.

Zdroj:
http://www.tscombustion.com/
http://www.technologyreview.com/energy/24701/?a=f

Video:
http://www.technologyreview.com/energy/24701/?…

Nejčtenější