Opravdu přenosný počítač

Jan Březovský  |  Počítače

Notebooky prošly drastickou dietou. Trendem současnosti jsou tzv. manažerské notebooky. Tedy notebooky reprezentativní, stylové a elegantní, přitom ale malé a lehké.

Ještě nedávno byla situace na trhu notebooků poměrně přehledná: pokud jste hledali stroj na seriózní práci v rozumné cenové hladině, jediná možnost byla úhlopříčka patnáct a více palců. Výběr v této kategorii byl a je obrovský – od možnosti výběru procesoru, velikosti paměti či úložného prostoru přes numerický blok klávesnice až třeba po modely s dedikovanou grafickou kartou pro grafiky či náruživé hráče.

Běžný patnáctipalcový notebook však váží něco pod tři kila. S adaptérem, brašnou a případně s myší a dalšími doplňky se dostáváme na 3,5 kg. Kdo běhá celý den po městě z jednání na jednání s notebookem přes rameno, ten ví, že to dokáže být pěkně otravné.

Méně než kilo?

Pokud hledáte mobilnější řešení, skutečně přenosný počítač, který vás nepotáhne svou vahou k zemi jako železná kotva, pak jsou tu netbooky v čele s nejprodávanějším Asusem EEE, tedy lehounké (s hmotností i pod 1 kg) a skutečně titěrné (s úhlopříčkou 9 nebo 10 palců) mininotebooky. Ty sice nároky na mobilitu splňují dokonale, zato se však musíte smířit se skutečně nízkým výkonem.

Netbooky vyhoví nenáročným uživatelům, kteří si chtějí přečíst poštu, vyhledat nějakou tu informaci na internetu nebo si na malém displeji prohlédnout fotografie z dovolené. Vzhledem k jejich zaměření však při jejich výrobě rozhoduje pořizovací cena, ta zase určuje použité komponenty. Například nejpoužívanější procesor Intel Atom je sice energeticky nenáročný, avšak výkonově srovnatelný s kolegy asi o pět let staršími. A pět let ve vývoji procesorů, to je něco jako druhohory.

Stejně tak velikost běžně osazované paměti 1 GB je v dnešní době podprůměrná, proto se většina netbooků dodává s deset let starým (i když stále velice populárním) operačním systémem Windows XP. Novější operační systémy mají paměťové nároky mnohem vyšší. Pokud budete netbook používat pouze k tomu, k čemu je určen, bude vám pravděpodobně jeho výkon stačit.

Ovšem zkuste si prohlížet poštu, zároveň surfovat na internetu a k tomu třeba otevřít některý z kancelářských programů. Atom multitasking nestíhá, počítač se na dlouhé vteřiny nepříjemně zasekává a na nic nereaguje. Je tedy potřeba s tímto jevem počítat a vždy ukončit daný program před započetím jiné práce.

Výkon však není jedinou překážkou v seriózní práci na netbooku. V napsání dlouhého textu vám bude bránit klávesnice, která je oproti „dospělým“ notebookům zmenšená kvůli celkovým rozměrům počítače, ale také obvykle méně kvalitně zpracovaná kvůli stlačení pořizovací ceny.

Manažerské notebooky vedou

Vrcholoví manažeři nechtějí na jednání vláčet čtyřkilovou brašnu na rameni, zároveň si ale nemohou dovolit ztrácet čas čekáním, než se nějaký pomalý netbook uráčí zareagovat. Tak se dostáváme ke třetí kategorii, kterou bychom ještě donedávna mohli nazvat manažerské notebooky. Notebooky zmenšené a odlehčené ve srovnání s běžnými „patnáctkami“, ovšem při zachování maximálního výkonu a výbavy.

Notebooky reprezentativní, stylové, elegantní. S úhlopříčkou obrazovky obvykle mezi 12 a 14 palci bylo možné znatelně zmenšit vnější rozměry počítače a snížit hmotnost až na polovinu, to vše při zachování dostatečně velkého displeje pro seriózní práci. Zmenšení a odlehčení oproti standardnímu notebooku si vyžádalo použití mnohem menších a lehčích komponentů. Ke slovu se dostaly nejmodernější technologie a ceny manažerských notebooků představovaly mnohonásobky ceny běžného notebooku.

Není to tak dávno, kdy nejlevnější zástupci této třídy stály přes 40 tisíc korun, ale ani 50 nebo 70 tisíc nebyly zase tak výjimečné cenovky. To se už dostávám k úvodní větě tohoto článku, kdy jsem tvrdil, že takto přehledná situace na trhu notebooků panovala ještě nedávno. V posledním roce se totiž objevil zajímavý jev: pronikání manažerských notebooků do nižšího segmentu, drastické snižování jejich cen a jakési prolínání s netbooky.

Je to dáno vývojem v počítačovém průmyslu: komponent, který měl ještě před rokem špičkové parametry, čemuž odpovídala i cena, je dnes běžným průměrem. Netbooky navíc postupně opouštějí zažitou úhlopříčku 9 či 10 palců a zvětšují se na 11 i na 12 palců. Dochází tak k situaci, kdy se manažerské notebooky shodují s low-endovými netbooky v rozměrech i hmotnosti a i cenou se jim přibližují.

Například Asus UL20A s dvanáctipalcovou obrazovkou, dvoujádrovým procesorem a 4 GB paměti je dnes možné koupit pod 10 tisíc včetně DPH. Jde o levnější manažerský notebook, nebo je to pořádně nadupaný netbook?

Tenký – Tenčí – Ultratenký

Zajímavé je také sledovat závody ve ztenčování laptopů. Je to především marketingová záležitost, neboť tloušťka notebooku jako taková nehraje v jeho mobilitě podstatnou roli. Designově ovšem působí tenký notebook atraktivně, futuristicky. Pro výrobce je určitou prestiží představit co nejtenčí notebook.

Jedním z nejúspěšnějších výrobců v tomto ohledu je Apple. Už jeho základní model MacBook má slušnou tloušťku 2,74 cm. Ultratenký MacBook Air se pak chlubí hmotností 1,36 kg a úžasnou tloušťkou 19 milimetrů. Při pohledu na tento unikátní laptop je těžké uvěřit, že do tak tenké hliníkové schránky dokázali jeho tvůrci vměstnat veškeré potřebné komponenty.

Vedení však v současnosti přebírá společnost Sony se svým novým modelem Vaio X. Ten díky tělu z uhlíkových vláken a klávesnici z hliníku dosahuje nevídané hmotnosti 680 gramů a stěží uvěřitelné tloušťky 13 milimetrů. Přes tyto rozměry je počítač vybaven výkonným procesorem, dostatkem úložného prostoru a veškerými konektory.

I konektivita je příkladná: nechybí WiFi, Bluetooth ani 3G modem pro připojení k bezdrátovým sítím třetí generace. Třešničkou na dortu je pak příjemná osmihodinová výdrž standardní baterie i možnost objednání osmnáctičlánkové baterie s výdrží 20 hodin, se kterou prý supernotebook přibere jen minimálně.

Exkluzivní je samozřejmě i cena, dle konkrétní konfigurace se pohybuje mezi 40 a 50 tisíci korun.

Zdroj: Marketing magazine

Nejčtenější