Nový Volkswagen Golf: pracovitý frajer

Jan Rýdl  |  Auta

Šestá generace VW Golfu je spolehlivá jako pět předchozích. Má i pár zajímavostí navíc. Třeba úsporný a živý turbodiesel 1,6 TDI.

Kabina šestého pokolení Volkswagenu Golf na rozdíl od svých předchůdců budí dojem luxusního auta. V řidiči a spolujezdcích vyvolává pocit, jako by nasedli do Audi. Palubní deska, atraktivní volant nebo ovládání rádia a klimatizace je funkční i líbivé. Prestižně působí noční červené přisvícení prostoru kolem řadicí páky a dobře fungující palubní počítač sledující ujetou trať, čas jízdy, průměrnou rychlost, spotřebu, dojezd a vnější teplotu.

Jízdním vlastnostem Golfu vévodí jistota držení stopy a stabilita i v nejutaženějších zatáčkách. Prožitek jízdy řidiči a spolujezdci vpředu umocňují dobře tvarované sedačky s výborným bočním vedením. Cestování Golfem je příjemné i pro pasažéry vzadu. Je to díky dostatku prostoru pro nohy hlavně u kolen a vzdušný pocit od ramen výš. Ani na delších tratích nebudou cestující v druhé řadě trpět a pohodlně se sem vejdou i rozměrnější dětské sedačky. Prostoru je dost i v kufru s prakticky nízkým nakládacím prahem.

Fascinující na novém Golfu je teprve nedávno uvedený turbem přeplňovaný naftový motor o objemu 1,6 litru a výkonu sedmasedmdesát kilowatt. Díky němu je živý už od nízkých otáček. Běžný provoz zvládne v průměru pod 4,5 litrů nafty na sto kilometrů. Pokud se řidič na spotřebu soustředí a podřídí jí jízdu, je možné se v příměstském provozu pohybovat dokonce pod hranicí čtyř litrů. Na dálnici a zvláště v kopcích je přitom k neutahání.

Životnost motoru bude vysoko přesahovat půl milionu najetých kilometrů. Moderní konstrukce motoru navíc nízkými emisemi oxidu uhličitého zatěžuje životní prostředí jen velmi málo. Běžně jej automobilka dodává s pětistupňovou převodovkou, ale objednat je možné i spolehlivý automat. Volkswagen Golf také šestou generací dokazuje, že je vynikající investicí hlavně pro technickou dokonalost, bezpečnost a jistotu jízdních vlastností.

Zdroj: Sedmička

Nejčtenější