Novinky z obrany proti balistickým střelám

M. Tůma  |  Technika
thaad

Prázdniny nám skoro končí a tak je tu další várka zpráv z oblastí zbrojení, hlavně raket a obrany před nimi. A že se toho v létě stalo celkem dost.

Praha (možná) v dostřelu

Začneme s těmi špatnými zprávami. Praha je, anebo do nejpozději do 24 měsíců bude, v dostřelu balistických raket, odpalovaných z Íránu. I když blokáda KLDR jako prevence vývozu jejich raketové techniky poměrně funguje, nedá se zabránit, aby školila ve svých zařízeních odborníky z jiných zemí. Podle Uzi Rubina, zodpovědného v Izraeli za vývoj protiraketové obrany země, v současnosti Írán právě díky inženýrům a vědcům vyškolených v KLDR vyrábí novou generaci raket Sejjil – 2 s doletem 2000 km (podle ruských zdrojů 2500 km) s hlavicí o váze 1000kg (nejlehčí atomová bomba, kterou jsou schopni v současnosti Íránci vyrobit). Možná je nejvyšší čas začít budovat prvky ABM u nás.
Celou zprávu naleznete zde: http://www.defense-update.com/…_070809.html

Rakety pro Izrael

Další špatnou zprávou je to, že se Izraelcům nedaří pokročit se svým systém Arrow – 2 Arrow – 3. Poslední testy nedopadly dobře, na Americké střelnici fatálně selhala komunikace mezi střelou a naváděcím radarem. Zřejmě i proto se Izraeli ozval Rayethon s nabídkou úpravy raket SM-3 na pozemní verzi pro systém Iron Dome. Jedná se o verzi interceptorů, které v minulých měsících úspěšně absolvovaly náročné námořní testy systému Aegis jako THAAD prostředku.
Zdroj: http://www.upi.com/…41250697304/

Úspěšný test ABL

ABL – tedy Air Borne Laser, má za sebou další významný krok. 10.8. letoun ze základny Edwards úspěšně zjistil cvičnou střelu z ostrova San Nicolas, provedl změření povětrnostní situaci a úspěšně simuloval sestřel rakety – pouze místo vysokoenergetického laseru ozářil čidla na raketě jeho nízko výkonovou náhradou. Ostré střelby tohoto systému mají proběhnout do konce roku a o výsledcích vás budeme informovat.
Zdroj: http://boeing.mediaroom.com/index.php?…

Bunker-buster bomb

Na Blízkém a středním východě to velmi vře a hlavním zdrojem napětí je Írán a jeho neochota zrušit svůj atomový program, byť pořád deklaruje jeho ryze mírový účel. Nová americká administrativa prozatím sází na diplomacii, ale její trpělivost není bezbřehá. Tak zřejmě lze vnímat zprávu o urychleném vývoji MOPu, tedy Massive Ordnance Penetrator, nové bomby schopné zasáhnout zařízení i skrze 60 metrů armovaného betonu. Tato 15 tun těžká bomba s 2,5 tunami výbušniny má GPS navedení a doplní arzenál neviditelných bombardérů B2, nejpozději v červenci příštího roku. V souvislosti s tím, že Rusové ještě pořád Íráncům nedodali a možná ani nedodají jejich systém S-300, to znamená zvýšené riziko použití síly, pokud nedojde k pokroku v jednání.
Zdroj: http://www.upi.com/…91250523534/

Nejčtenější