Nová kamera odhalí na letišti vystresovaného teroristu

Josef Tuček  |  Technika
Dnes jsou na letištích nejběžnější rentgenové přístroje, které kontrolují zavazadla, a bezpečnostní rámy na principu elektromagnetické indukce, jež zjistí, zda člověk nepronáší něco kovového

Cestující na letištích kontroluje několik přístrojů, každý však zvládne jen omezený úkol. Nyní k nim přibude další. Umí vytipovat podezřele se chovající pasažéry a sestrojili jej výzkumníci z izraelské firmy WeCU.

Zařízení má lepší výsledky než bezpečnostní agenti se svou subjektivní zkušeností a instinktem. Tvoří jej infračervená kamera, která na dálku sleduje teplotní změny v cévách pod pokožkou cestujících. Zjistí tak zvýšení teploty i změnu srdečního rytmu, který v cévách žene krev. Obojí naznačuje nervozitu.

K tomu ovšem musí strážci vyvolávat neklid podezřelých tím, že například vystaví fotografie teroristů, jež běžní cestující neznají, kódová slova známá zločincům a podobně – znervózňující stimuly se musejí stále měnit a tajit. Při testech přístroj vykázal spolehlivost 95 procent. O prodeji firma vyjednává s izraelskými, německými a americkými úřady.

Globální konzultační firma Frost & Sullivan soudí, že světový trh s bezpečnostními přístroji má hodnotu asi 50 miliard dolarů; v Česku odhaduje bezpečnostní firma PCS velikost trhu na 500 milionů korun. Dnes jej představují zejména rentgenové přístroje, které kontrolují zavazadla, a bezpečnostní rámy na principu elektromagnetické indukce, jež zjistí, zda člověk nepronáší něco kovového.

Postupně přibývají i další přístroje. Například detektor, který ve vzduchu odebraném od cestujícího najde stopy výbušnin a drog. Nebo zařízení, jež vysílá slabé elektromagnetické záření, které se odráží od pokožky, přináší rozmazaný obraz nahého těla a ukáže, zda pod oblečením není skryta zbraň. Žádný z těchto přístrojů však nenajde například výbušninu spolknutou nebo schovanou v tělních dutinách.

Zdroj: E15

Nejčtenější