Nosič – ale čeho?

Ivan Verner  |  Vesmír

Space Shuttle zemřel, ať žije bezpilotní X-37B!

Zatímco raketoplány letos končí a budoucnost dopravy amerických astronautů je ve hvězdách, či spíše Hvězdném městečku, americké letectvo prezentovalo stroj, který vypiplává už od roku 2004, kdy projekt převzalo od NASA ministerstvo obrany. Původně se X-37 měl dostat do vesmíru v nákladovém prostoru raketoplánů, ale prodlužující se vývoj znamenal, že by jej zanedlouho nemělo co na nízkou oběžnou dráhu (pro kterou je určen) dopravit.

Proto byl upraven pro start na nosičích Delta, později pak pro raketu Atlas V. Zatímco během vývoje v konstrukční a vývojářské divizi Phantom Works společnosti Boeing pro NASA mohla veřejnost sledovat jeho detaily, po převzetí letectvem příliv informací vyschl. K letovým testům v atmosféře využilo letectvo nejdříve známý nosič White Knight Two od společnosti Scaled Composites, které ho používá pro svůj vlastní raketoplán, a letos v dubnu byl X-37B připraven k ostrému testu.

Raketa Atlas V dopravila miniraketoplán dlouhý 8,8 m a vysoký téměř 3 m s rozpětím křídel 4,6 m a o hmotnosti přes 5 tun na nízkou oběžnou dráhu. Přistane po klouzavém letu s pomocí hlavního motoru Rocketdyne AR-2/3. Další ostrý test by se měl uskutečnit v příštím roce, kdy prototyp zcela jistě dozná dalších změn. Je zcela dobře možné, že stroj bude v budoucnu sloužit jako nosič zbraňových systémů, na což upozornila s velkou nelibostí například Čína.

Zdroj: VTM Science

Nejčtenější