Nevidomí mohou „vidět“ fotografie

Helena Vrecková  |  Technika

Nový software převádí fotografie na plastické obrazy. Nevidomí tak získají možnost prohlédnout si tváře na fotografiích.

Schopnost představit si obličeje je důležitou složkou lidského sociálního života. Nevidomí jsou však o ni připraveni. Již dlouhou dobu sice mohou číst knihy v Braillově písmu nebo pracovat s počítačem díky braillskému řádku, avšak prohlížet si fotografie portrétů mohou až dnes. Nový software vyvinutý počítačovými vědci z Arizonské státní univerzity (ASU) umožňuje nevidomým tisknout z fotografií hmatové obrazy.

Přání otcem myšlenky

Nápad věnovat se vývoji softwaru umožňujícímu tisk hmatových obrázků vzešel z přání slepé výzkumné pracovnice ASU. Vědci v čele s profesorem Baoxinem Li se zaměřili na vytváření obrazů portrétů.

Hmatové tiskárny pořizující reliéfní obrazy nejsou ve světě nevidomých nic nového. První se začaly vyrábět díky Johnu Gardnerovi, bývalém profesoru fyziky, který po oslepnutí založil společnost ViewPlus. Tiskárnám chyběl software, který by dokázal vytvořit reálný obraz obličeje. Ve směsi vypouklin bylo těžké hmatem odlišit jeho jednotlivé části. Li začal s Gardnerem spolupracovat.

Hlavním cílem vědců bylo najít rovnováhu mezi jednotlivými body fotografie. Tak, aby se výsledný obraz obličeje dal při dotyku rozpoznat.

Cítit nos jako nos a oči jako oči

Při převádění fotografie do reliéfní podoby je nutné najít v obličeji hlavní orientační body. Ty jsou pak ve výsledku při dotyku zřetelnější a nevidomý se díky nim může orientovat při identifikaci zbytku obličeje. Pokud by z hmatového obrazu vystupovaly všechny části obličeje stejně, nevidomý by se ztrácel.

K tomu, aby software lokalizoval ve fotografii orientační body, se využívá algoritmus ASM – Active Shape Models (PDF). Vyhledá a body označí nejvhodnější místa obličeje ve fotografii. Bývá to vždy obrys obličeje, oči, obočí, ústa a samozřejmě také nos. Tyto části obličeje potom hmatová tiskárna vytlačí mnohem výrazněji.

Na videu je vidět ukázka takového hloubkového tisku.

Nový software není tolik citlivý na osvětlení fotografie jako jiné metody. Výsledný obraz nedeformuje ani příliš nezjednodušuje. Také snadné používání je velkým kladem: nevidomý jen vloží fotografii do počítačové aplikace a software sám vygeneruje reliéfní obraz.

Stálým problémem je vysoká cena hmatových tiskáren. Kvůli tomu se pořizují především do center pomáhajícím nevidomým. Profesor Li doufá, že do budoucna se cena těchto tiskáren sníží nebo je nahradí bezpapírové hmatové displeje, které jsou ve vývoji.

Baoxin Li se svým týmem představil tento software na Mezinárodní konferenci o inteligentních uživatelských rozhraních v Kalifornii. O projektu informoval také web Discovery News.

Nejčtenější