Neviditelné ponorky

Martin Tůma  |  Věda

Všechno to začalo poměrně nenápadně v roce 2008, kdy čínští vědci Fan a Jiang z Nanotechnology Research Centre, Tsinghua University v Pekingu zveřejnili postup, jak vyrobit pružný reproduktor z uhlíkových nanotrubiček (CNT).

Tenký film z CNT se dá aplikovat prakticky na jakoukoliv tkaninu a na serveru YouTube zveřejnili video, kdy ve větru vlající vlajka hraje písničku z připojeného MP3 přehrávače.

Ilustrační foto

Podstatou všeho je termoakustický jev. Když elektrický impuls prochází archem nanotrubiček, vzduch kolem se prudce zahřeje a vytvoří tak zvukovou vlnu. Ali Aliev z MacDiarmid NanoTech Institute z Texaské univerzity v Dallasu zjistil, že podobný jev nastane i v kapalném prostředí. Se svým týmem dokázal sestrojit zařízení, které využívá CNT jako zdroj sonarového signálu. Ale to nemusí být jediné využití.

Pokud by měla ponorka potah z tohoto materiálu, tak by mohla úplně utlumit hluk, který vydává při plavbě v hlubinách. Zvuk se pod vodou šíří jako vlnění, takže pokud by potah ponorky vydával zvuk, který je přesně v protifázi hluku způsobeném plavbou, dvě protichůdné vlny se vyruší a ponorku už neuslyšíte. Chce to jenom výkonný počítač a dost peněz na potah velkého plavidla filmem z CNT. Ale o tyto věci nebývá v námořnictvu USA nouze ani v době krize.

Zdroje:
http://www.youtube.com/watch?…
http://pubs.acs.org/…21/nl100235n

Nejčtenější