Nenašli jste vlaštovku?

Martin Tůma  |  Vesmír

Snesla se k vašim nohám z podmračeného nebe malá papírová vlaštovka a vy si teď marně lámete hlavu, odkud se vzala? Pokud na ní bylo logo Samsungu a měla na palubě paměťovou kartu, tak v tomto článku najdete odpověď.

Poslední dobou se doslova roztrhl pytel s různými projekty, které posílají balónem až na samotnou hranici vesmíru (do výšek kolem 40 km) různá zařízení. Do vesmíru už letěla videokamera, iPod a dokonce se do vesmíru podíval i Tux – maskot Linuxu. Parta nadšenců ze sousedního Slovenska minulý rok v rámci přípravy na vypuštění nanodružice, poslala k hranicím vesmíru svoji vlastní přístrojovou platformu.

Vypuštění tučňáka Tuxe do vesmíru.

Projekt „Vesmírná vlaštovka“

Na západ od nás se jiná parta nadšenců rozhodla zkusit z výšky hraničící s okrajem vesmíru rozhodit papírové vlaštovky. Celý projekt podpořila firma Samsung, která dodala i náklad pro každé letadélko – voděodolnou, mrazuvzdornou a magnetům odolnou SD paměťovou kartu.

Firma tím chtěla celému světu dokázat, jak odolné jsou její paměťové karty, na kterých je nahraný vzkaz pro nálezce vlaštovek. Projekt dostal název „Samsung Project Space Planes“ a jeho start byl plánován před Vánocemi loňského roku, ale opakovaně jej zmařilo větrné počasí.

Z Wolfsburgu do Schonwaldu

Start se proto uskutečnil 17. ledna tohoto roku kousek od německého Wolfsburgu. Balón naplněný skoro osmi tisíci litry hélia vynesl do výšky 37 339 m dvě stě papírových vlaštovek. Po prasknutí nosného balónu se tato letadélka rozletěla doslova do celého světa.

Podívejte se na video zachycující nejpodstatnější okamžiky celého projektu.

Po cca 300 km dlouhém a skoro čtyři hodiny trvajícím letu se návratový modul bezpečně snesl na padáku do hustého lesa. Kamera balónu fungovala po celou dobu, takže kromě úžasných záběrů okraje vesmíru zachycuje i autentické záběry ze střásání návratového modulu z korun stromů nedaleko města Schonwald.

Pozn. autora: Skutečnost, že návratové moduly podobných zařízení pravidelně dopadají na ta nejméně vhodná místa dokazuje, že Murphyho zákony schválnosti platí i zde.

Nálezy z celého světa

Autoři projektu úmyslně přesunuli místo startu z Britských ostrovů do nitra evropského kontinentu, aby co nejméně vlaštovek skončilo v moři. Ale ukázalo se, že velmi hrubě podcenili sílu větrných proudů ve vysokých výškách.

To proto, že se na stránkách projektu záhy začaly shromažďovat zprávy o nálezech prvních vlaštovek. Ale nejen z Evropy. Letadélka dokázala přeletět Atlantik a byla nalezena až v severní Americe či Kanadě. Další nálezy jsou hlášeny z Ruska, Indie, jižní Afriky a dokonce jednu z vlaštovek našli až v australském Sydney.

Každá SD karta od Samsungu musí projít náročným „testem“.

Takže přestože je svět opravdu velmi velký, papírová vlaštovka jej dokáže obletět. A to se stále ještě nenašly všechny. Některé určitě spadly do vln oceánů, ale jiné ještě pořád tam někde venku jsou a spadlé na neočekávaných místech čekají na své nálezce. Tak se při svých vycházkách dívejte pozorně kolem sebe a třeba budete mít štěstí.

Nejčtenější