Němci nechtějí Google ve svých ložnicích

David Klimeš  |  Počítače
34_mf_0710_str_nka_1_obraz_0001_jpg_4b8ba784ed.jpg

Aplikace Street View vám sice ukáže, jak vypadají města, kam se chystáte na dovolenou, ale také celému světu nabídne k prozkoumání váš dům. Němci se proti tomu tvrdě postavili.

Únor měl být pro aplikaci Googlu, která vám nabídne panoramatické fotky různých měst, velkou propagační akcí. Malou kamerkou osadili sněžný skútr a metr po metru vyfotili Whistler Mountain, aby mohli během zimních olympijských her nabídnout divákům dokonalý přehled o vancouverských sportovištích. Jenže vše přehlušila svými ostrými názory německá ministryně pro ochranu spotřebitele Ilse Aignerová: „Tato soustavná fotografická ofenziva není nic jiného než milionkrát porušení soukromé sféry.“ S ministerstvem vnitra už prý přemýšlí, jak vyštípat americkou firmu z německých měst.

V květnu roku 2007 obyvatelé San Franciska, Las Vegas, Denveru, Miami a New Yorku jako první s úžasem zjistili, co zvládlo několik aut s kamerkou na střeše, popojíždějících pomalu ulicemi měst. Každých deset metrů cvakla spoušť a obrázky daly dohromady panoramatické záběry měst. Brzo však na aplikaci začaly pršet stížnosti – jak od osob, které nechtěly být na fotkách k poznání, tak od vlády. Výsledkem jsou rozostřené obličeje či poznávací značky aut, americká vláda si vymínila výmaz záběrů vojenských objektů, aby se teroristé nemohli připravovat na útok na internetu. V liberálním Česku se příliš kritiky proti projektu nevzedmulo.

Ministryně už ví, jak Googlu na kobylku

Jiné je to v Německu. Už minulý rok se proti aplikaci vzbouřil Hamburk. Tamní úřad na ochranu osobních údajů sice uznal, že obličeje a poznávací značky jsou rozostřené, ale vadilo mu, že původní fotografie s identifikačními údaji kalifornská společnost stále uchovává. Google argumentoval, že potřebuje data uchovat, aby dále zlepšoval svůj program na automatické rozmazávání tváří a „espézetek“.

Mnohem tvrdší postup zvolila malá obec Ratingen, která chce Googlu účtovat 20 eur za každý kilometr zaznamenaného území na Street View. Takový požadavek je ale asi bez šance, protože auta Googlu jen fotila na veřejných místech. Nyní ale proti Googlu tvrdě vytáhla ministryně Aignerová. Podle ní „ani tajné služby neshromažďují snímky tak beztrestně.“ Protože je kamerka na autech ve výšce asi 2,5 metru, soukromý pokoj tak může oknem s odhrnutou záclonou vidět kdokoli na planetě.

Aignerová už i ví, jak by Googlu ztížila práci. Je totiž možné nechat odstranit fotografii osoby, domu či auta, když o to požádáte. Toho ovšem využijí jen stovky lidí, většina ani neví, že je na internetu zachycená, jak třeba v trenýrkách kouká v ložnici na televizi. „Chci, aby to bylo opačně,“ říká ministryně. „Obyvatelé by neměli cokoli podnikat, aby ochránili svá osobní data. Spíš by to měl být Google, který bude žádat o souhlas, aby mohl zveřejnit obraz soukromého domu.“ Je jasné, kam tím míří. Celý projekt fotografického mapování měst by se zastavil či zásadně zpomalil.

Když rozmazat, tak k nepoznání

Německo je sice nejvýraznějším příkladem, kde Google se svou aplikací narazil, ale ne jediným. Ve Švýcarsku se chystá proti společnosti soud, protože švýcarský komisař pro ochranu dat a informací Hanspeter Thür má za to, že rozhodně ne všechny rozmazané osoby a objekty jsou neidentifikovatelné natolik, aby to vyhovovalo švýcarským zákonům. Například záběry vysoko posazené kamery do zahrad jsou prý v rozporu ze zákony, protože metr osmdesát vysoký člověk tam nenahlédne, ale kamera přes plot do soukromé zahrady vidí. A to prý v pořádku není.

Po zmapování Londýna se nejprve strhla debata o lidech, kteří zvracejí na veřejných místech či vycházejí ze sexshopů. Mají být jejich postavy vymazány, nebo ne? Britský bulvár pak sice přišel na to, že program na automatické rozmazávání obličejů je tak pečlivý, že na mnoha místech rozmazal i tvář plukovníka Sanderse z loga KFC, ani to však evropské odpůrce Street View nepřesvědčilo. Pokud by i další státy okopírovaly zamýšlený německý model, kdy Google potřebuje souhlas všech majitelů domů v ulicích, byl by to prakticky konec této kontroverzní aplikace.

Zdroj: MF Plus

Nejčtenější