Nekonečný Zephyr

Martin Tůma  |  Technika

Solar Impulse je letadlo poháněné výhradně solárními články, se kterým se švýcarský průkopník letectví chystá obletět svět.

8. července tohoto roku toto letadlo úspěšně složilo důležitou zkoušku. Setrvalo ve vzduchu více než 26 hodin a po celonočním letu se jeho baterie znovu začaly dobíjet v paprscích ranního Slunce.

Solar Impulse

Trochu stranou mediálního humbuku je ale nenápadný bezpilotní letoun britské společnosti QinetiQ jménem Zephyr. Jedná se o pouhých 50 kilo vážící letadlo s rozpětím křídel 22,5 metru, též poháněné výhradně solárními články. Maximální dostup je kolem 20.000 metrů.

Na právě probíhajících vojenských zkouškách v Arizoně již letoun pokořil 7 dnů ve vzduchu a jeho let stále pokračuje. V pondělí ráno 19. července to bude už přes 10 dnů. Vývoj tohoto letounu si u firmy QinetiQ objednala americká armáda, která chce získat nenápadné, tiché a radarem nezjistitelné nebeské oko s neomezenou výdrží a doletem.

Ještě bych rád všem připomněl, že předchozí prototyp Zephyru by mohl být k vidění v expozici firmy QinetiQ na výstavě letectví v bristkém Farnborough, která začíná toto pondělí a potrvá do neděle 25.7.

Zdroj:
http://www.qinetiq.com/…yr_2010.html
http://www.lidovky.cz/…/ln_veda.asp?…

Nejčtenější