Nejstarší kožená bota světa

Jaroslav Petr  |  Historie

Když se stavěla ve starověkém Egyptě Cheopsova pyramida, ležel tenhle kožený střevíc už tisíc let v zemi v jedné arménské jeskyni a člověk, který jej nosil, se dávno obrátil v prach.

V roce 2008 našla arménská studentka archeologie Diana Zardaryanová při vykopávkách v jeskyni Areni v horách Malého Kavkazu nejstarší koženou botu světa. Radiouhlíkové datování určilo stáří střevíce na 5 500 roků. Je tedy aspoň o tři staletí starší než boty alpského horala, jehož tělo se našlo zamrzlé v ledovci na rakousko-italském pomezí.

Navíc je rekordně stará bota z Arménie v mimořádně dobrém stavu.. „Vysokohorská“ obuv pravěkého pastevce z Alp se zachovala jen v cárech. Na kožené botě z Areni je ještě dnes patrný každý detail. Můžeme z ní vyčíst, jak byla vyrobena, a prozrazuje ledacos i o svém majiteli.

Botu vyrobili z jednoho kusu hovězí kůže zbavené srsti. Na patě a nártu byla sešněrována řemínkem provlečeným do dlouhé řady dírek. Bota dokonale sedla na nohu a vytvarovala se podle chodidla majitele. Na první pohled je patrné, že se obouvala na pravou nohu. Délkou odpovídala velikosti 37, což je mezi dnešními obyvateli Malého Kavkazu a blízkého Turecka velikost odpovídající spíše mužskému než ženskému chodidlu. Pohlaví majitele však s jistotou neznáme.

Za to si můžeme být jisti, že se o svůj střevíc připomínající tvarem i střihem indiánský mokasín pečlivě staral. Diana Zardaryanová našla botu pod převráceným keramickým džbánem. V suchém klimatu jeskyně se uchovala nejen useň, ale i tráva, kterou byla bota vycpána.

V botě pravěkého alpského horala sloužila vycpávka ze suchých travin jako tepelná izolace. Bota z Areni je však vycpána trávou tak, že už se s vycpávkou nedala obout. Archeologové se proto domnívají, že tráva měla za účel udržet tvar boty při delším uskladnění. Popis nejstarší kožené boty světa přinesl vědecký časopis PLoS ONE.

Bezkonkurenčně nejstarší neleznou obuví jsou sandály z kůže a rostlinných vláken objevené v jedné z jeskyní v americkém státě Missouri. Ty jsou staré bezmála 7 500 roků. Obuv pravěkých indiánů byla zcela odlišného střihu než střevíc z Areni. V Evropě však měla nejstarší bota z Arménie celou řadu následovníků.

Boty vyrobené stejným postupem obouvali lidé doby bronzové v Dánsku i obyvatelé Irska v raném středověku. Na ostrovech u pobřeží Irska se takové boty nosily ještě relativně nedávno. Říkalo se jim tam „pampooties“ a byly vyhlášené svou krátkou životností. Obvykle se prošlapaly během jediného měsíce.

Nelze vyloučit, že velmi jednoduchý a krajně účelný střih boty byl vynalezen na různých místech evropského kontinentu opakovaně a nezávisle na sobě. Podobnost ve šněrování je ale tak nápadná, že je docela možné, že bota byla vynalezena na jediném místě a následně se stala módním hitem na celém kontinentě.

Nejčtenější