Nejbohatší zvířecí slovník má fena Chaser

Jaroslav Petr  |  Příroda
Border kolie - ilustrační foto (Foto: Shutterstock)

Víc než tisíc různých slov si pamatuje fenka Chaser a trumfuje tak všechna zvířata včetně delfínů a lidoopů.

Jako tříleté dítě

Tisíc slov si člověk běžně osvojí ve věku tří let. Je to celkem slušná slovní zásoba, s kterou se dá docela dobře domluvit. Stejný počet slov si však osvojila i fenka Chaser, která patří k plemeni border kolií.

Border kolie - ilustrační foto (Foto: Shutterstock)

„Borderky“ se těší pověsti psích Einsteinů. Plemeno bylo vyšlechtěno jako ovčácké někdy na konci 19. století. Za své jméno vděčí místu svého vzniku – pomezí (anglicky „border“) mezi Anglií a Skotskem. Ovčáčtí psi patří obecně k inteligentním plemenům, protože musí zvládat celou řadu povelů a vykonávat pestrou škálu činností ve velmi proměnlivých podmínkách.

Šlechtění bylo vedeno tak, aby ve psech posilovalo schopnosti, jež umožní zvířeti se s těmito vysokými nároky vypořádat. U border kolií se to zjevně povedlo na jedničku. Například border kolie Rico vycvičená vědci z lipského Ústavu Maxe Plancka pro evoluční antropologii zvládla asi 200 slov. Jejich znalost prokázala tak, že dokázala mezi různými předměty vybrat ten, který jmenoval její ošetřovatel.

Úspěšnost na 90 %

Americké psychology Allistona Reida a Johna Pilleyho z Wofford College zajímalo, kde leží hranice možností pro „slovní zásobu“ border kolií. Začali proto velmi intenzivně cvičit fenku Chaser. Ta po třech letech tréninku rozeznává podle jména celkem 1022 různých předmětů.

Výcvik probíhal tak, že vědci ukázali fence předmět, pojmenovali jej a nechali psa, aby vzal předmět do tlamy. Potom věc opět opakovaně pojmenovávali. Chaser byla ze svých znalostí průběžně zkoušená. Vědci vybrali namátkou dvacítku předmětů, jejichž jména se fenka učila a následně pak jeden z nich jmenovali. Úkolem feny bylo jmenovaný předmět nalézt a přinést.

Během tří let prošla Chaser celkem 838 testy a její úspěšnost nikdy neklesla pod 90 %. Reid a Pilley publikovali výsledky testů s fenkou Chaser ve vědeckém časopise Behavioural Processes.

Chaser zvládá i další úkoly. Dokáže reagovat na různé kombinace slov. Udivující je úspěšnost, s jakou zadané úkoly řeší. Mnozí psi dokážou podobné věci, ale dělají přitom mnohem více chyb. Vysvětlení tkví zřejmě ve velmi intenzivním výcviku – a samozřejmě i v dispozicích fenky.

„Jazykové znalosti“ Chaser mají jedno velké omezení – jsou ryze pasivní. Fenka slovům rozumí, ale sama tuto znalost pro komunikaci nevyužívá. V tom tak trochu zaostává za papouškem Alexem, který proslul tím, že zvládl asi stovku slov a byl z nich dokonce schopen sestavovat jednoduché věty.


Tip: Video s Chaser, které demonstruje reakci psa na kombinaci slov.

Nejčtenější