Něco pro hydrofoby

Martin Tůma  |  Věda

Ne každý má vodu rád. Někdo se jí přímo štítí; obzvláště mladí pařani počítačových her jsou zhusta přesvědčeni o tom, že voda má na kůži stejný účinek, jako napalm. Někdo jenom nemá rád, když mu voda prosakuje za krk a do bot při vycházce v dešti. Pro ty všechny je tu dobrá zpráva – vašemu trápení bude brzo konec.

Tým výzkumníků pod vedením Wolfganga Sigmunda z Floridské univerzity oznámil vytvoření povrchu, který i z toho nejnasákavějšího materiálu udělá opravdu vodě odolný štít. Sigmundův tým experimentuje s různými materiály již delší dobu. Inspiraci čerpá v přírodě. Vloni slavil úspěchy s napodobeninou nesmáčivého povrchu listu lotosu. Nový materiál je ale ještě o třídu výše a voda z něj doslova odletí. Kapky vody po něm kloužou jako Sáblíková po ledu.

Tentokrát je neinspirovala rostlina, ale pavouci. A to ne ledajací pavouci, ale pavouci potápěči. Povrch jejich těla se nesmáčí a naopak, zadržuje vzduchovou bublinu, která umožní osminohým plavcům pod vodou dýchat. Když vědci napodobili chaotickou změť 600 micronů velkých chlupů na těle pavouka, nestačili se divit. Kapky z něj klouzaly bez tření, při pohybu se nedeformovaly (neměly ocásky).

Prozatím se sice jedná jenom o laboratorní vzorek, ale jeho potencionální uplatnění je obrovské. Uvidíme, jak rychle se jej podaří převést do konkrétních technologií a výrobků.

Osobně se těším na lehké a prodyšné boty do kterých vodu nedostane ani zásah vodním dělem, a které mi navíc při chůzi budou dobíjet baterie mobilu a GPS při geocachingu.

Zdroj:
http://news.ufl.edu/…water-phobe/

Nejčtenější