Nebudete věřit vlastním očím

Martin Tůma  |  Technika

Měl jsem sen. Jedu autem do práce, všude kolem zuří volební kampaň a obličeje politiků na mne shlížejí doslova z každého rohu. Ale já si nasadím chytré brýle a rázem místo nich vidím svoji kolekci fotografií. A ty brýle už míří do výroby.

Rozšířená realita (Augmented reality – AR) je označení pro počítačem vylepšený obraz skutečného světa. Třeba průhledový (head-up) displej bojového letounu zobrazuje pilotovi spoustu užitečných informací přímo kolem objektu, který pilot vidí v reálném světě. Sice to bývá především kroužek zaměřovače pro bomby nebo střely, ale na tom nezáleží. Je to počítačem vylepšený skutečný svět.

Od vojáků k mobilům

Průhledové displeje se rychle přesunuly z přístrojové desky přímo do helmy pilota. Například systém IHADSS (Integrated Helmet and Display Sighting System) v americkém bitevním vrtulníku AH-64 Apache. Díky němu sleduje palubní kanón pohyby hlavy střelce, kam se podívá, tam střílí. Toto technické řešení vyžaduje snímače polohy a pohybů hlavy pilota. U IHADSS to není problém, protože jeho uživatel má na zadku připásaný celý vrtulník, ale co třeba řadový pěšák?

I na něj došlo a ještě dojde. V rámci koncepce Future Combat Systems se pěšák promění ve Future Force Warriora a kromě jiného dostane super přilbu jak ze sci-fi filmu. Bude vidět v noci, skrze zdi i za roh a obraz bude doplněn přehlednými údaji o taktické situaci. Bude součástí sítě pro sběr a sdílení informací digitálního bojiště, spolu s bezpočtem senzorů, bezpilotních letounů a dalších vojáků. Tedy dokud se mu nevybijí baterie.

Ale rozšířená realita už dávno není jenom doménou vojenské techniky. Její aplikace už dávno pronikly především do chytrých mobilů. Dnes je každý chytrý telefon vybaven navigací GPS, kamerou, senzory pohybu a většinou i dostatečně silným procesorem – ideální zázemí pro AR. A tak například na Androidu můžete hrát PacMana přímo v reálném světě se svými kamarády nebo poslat přes aplikaci Suprise Me kamarádovi či kamarádce překvapení v podobě 3D srdíčka nad mrakodrapy. Ale pokud spustíte oči z displeje mobilu, jste rázem v nudné všední realitě. Chce to AR dostat blíže očím.

Z mobilů do brýlí

Možná by bylo lepší říci: od vojenských brýlí k civilnímu využití. Americká firma Wuzix dodává armádě celou řadu systémů a jedním z nich je i Tac-Eye – malý, na brýle montovaný displej, se všemi důležitými informacemi pro pěšáka v poli. Odtud byl jen malý krůček pro brýle označené v produktové řadě jako Wrap 920AR. Primárně jsou tyto brýle určeny pro vizualizaci návrhu v programu Autodesk, ale dokáží toho mnohem více. Ostatně, přesvědčete se o tom sami na tomto videu.

Ale je před námi ještě dlouhá cesta, aby podobná zařízení dokázala z reálného života vymazat nevyžádanou billboardovou reklamu. Wrap 920AR prozatím umí umístit 3D objekty na dobře definovaný podklad, jako jsou různé černobílé destičky. Kromě toho ale zvládne třeba slona pochodujícího po vaší kancelářské židli, nebo do ní posadí virtuální osobu.

Nezbývá než přetrpět ještě jednu nebo dvě předvolební kampaně, než se dočkáme těch správných brýlí pro řidiče. Takový, které budou vidět i ve tmě, nenechají nás oslnit protijedoucími vozidly a na přání budou z našeho okolí vymazávat nežádoucí reklamu. A možná by to ještě mohlo umět to, co umí palubní systémy stealth bombardérů – zobrazovat rozmístění policejních radarů a jejich dosah, abyste mohli dát včas nohu z plynu. Mezitím si můžete v rozšířené realitě s přáteli zkusit zkomponovat nějakou hudbu.

Nejčtenější