Nebeský dozor nad Íránem

Martin Tůma  |  Technika

Na Blízkém Východě zase stoupá napětí. Teokratický islámský režim v Íránu zuřivě obohacuje uran a to v souvislosti s jeho zahraniční politikou a též s vývojem raketové techniky vzbuzuje v jeho sousedech oprávněné obavy. Především Izrael je znepokojen.

Izrael je stát, který musel v minulosti vést celou řadu válek o své přežití, i proto je v celé řadě oblastí vojenské techniky naprostá světová špička. Základem každé úspěšné operace jsou kvalitní informace, ale ty se nezískávají lehce a platí přímá úměra, že čím kvalitnější a důležitější informaci, tím větší riziko při jejím získávání hrozí. Izrael v současnosti disponuje celou flotilou bezpilotních výzvědných i útočných prostředků – posledním z rodiny je Heron TP Eitan (někdy též Heron 2).

Jedná se o turbovrtulový stroj s dostupem 12 000 m, který má s plnou výzbrojí výdrž 36 hodin. Kromě průzkumných a spojovacích prostředků nese na své palubě i značkovač cílů, o výzbroji raketami zdroje mlčí. Robot se má o sebe dokázat postarat jak po stránce ochrany před sestřelením díky sadám klamných cílů, tak po ztrátě spojení s operátorem.

Velmi důležité je, že může operovat celou řadu hodin na územím Íránu, jak v průzkumné misi, tak pro navedení útočných letounů. Izrael vyvinul v předchozím letech sebevražedné drony HAROP, které mohou sloužit pro likvidaci balistické rakety, chystající se na start. Írán ale dnes disponuje mobilními odpalovacími systémy a raketami na tuhá paliva, takže se velmi zúžilo časové okno pro reakci a zničení rakety ještě na zemi, kde je to nejjednodušší. Eitan může misky vah přiklonit opět na stranu Izraele.

Obrázky:
http://www.rati.com/…%5C10968.jpg
http://defense-update.com/…eron_tp2.jpg

Video:
http://www.youtube.com/watch?…

Zdroje:
http://defense-update.com/…itan-uav.htm
http://www.israeli-weapons.com/…n/Heron.html
 http://en.wikipedia.org/wiki/IAI_Harop

Nejčtenější