Návrháři a MINI. To ladí

Jaroslav Matějka  |  Design
Gejzíry nápadů. Vozy MINI inspirovaly tři přední světové návrháře

Světově proslulí návrháři spojili své síly před blížícím se charitativním plesem ve Vídni. Vyzdobili tři klíčové modely automobilky MINI — ty byly na akci uspořádané v průběhu slavnostního večera draženy ve prospěch léčby nemocných AIDS.

Diane von Fürstenbergová, americká návrhářka, která se narodila v Belgii, předvedla svoji kreativitu na modelu MINI (na snímku nahoře uprostřed). Výsledkem bylo auto, které na silnici připomínalo rozvernou barevnou šmouhu. „Život je láska. Láska je život! Chtěla jsem vytvořit něco, co oslaví život a připomene nám důležitost zdraví. Červená barva vyjadřuje povědomí o HIV/AIDS, detaily rtů na karoserii reprezentují mne. Ten vůz se zrodil ze života a lásky,“ poznamenala módní ikona.

Originál. Interiér Countrymana zachovává styl vozů MINI. Je hravý, nápaditý, s prvky retro

Designér z New Yorku Kenneth Cole se zaměřil na MINI Convertible (nahoře vpravo). Výsledkem se stal lesknoucí se stříbrný šperk na kolech. Povrch karoserie pokryl cvočky, ty umístil i v interiéru. Ke své práci podotkl: „V našich kolekcích se vždy snažíme o to, aby módní a funkční ladilo v harmonickém celku. A přesně takový je i náš MINI Convertible: elegantní a zároveň velmi funkční vůz. Navrhli jsme karoserii přesně v duchu naší poslední módní kolekce podzim/zima, propůjčili jsme jí náš charakteristický rukopis.“

Výtvarný ředitel oceněné kolekce Calvina Kleina pro ženy Francisco Costa přetvořil model MINI Countryman (nahoře vlevo), novinku, která byla poprvé představena na ženevském autosalonu. Jeho návrh byl velmi střídmý, až minimalistický. Karoserii nového crossoveru zahalil matovou černí, jediný výraznější prvek představovala výrazná loga Calvin Klein Collection na předních dveřích vozu.

Tento rok se automobilka MINI účastnila charitativní akce již podesáté.

Nový MINI zamířil do terénu

  • Automobilka MINI po delší době představila novinku, vůz, který patří do stále populárnější kategorie crossoverů. Jmenuje se Countryman.
  • Tvůrci očividně sázeli na číslici 4. Countryman je v pořadí čtvrtým samostatným modelem své značky, měří více než čtyři metry, má čtveřici dveří, čtveřici samostatných sedadel a na přání je dodáván s pohonem všech čtyř kol MINI ALL4.
  • Countryman je podle slov představitelů automobilky MINI prvním prémiovým vozem svého druhu. Hodlají s ním oslovit zcela specifickou skupinu zákazníků.
  • Je dodáván s trojicí zážehových a dvojicí vznětových motorů s rozpětím výkonů od 60 kW do 135 kW.

Zdroj: E15
Foto: MINI

Nejčtenější