Nastává doba temna pro GPS?

Martin Tůma  |  Technika

Možná ani netušíte, že nejrozšířenějším zdrojem přesného času na světě je signál GPS. Družice GPS nejsou ve své podstatě nic jiného, než vysílače velmi přesného časového signálu, takže je logické a výhodné je využít.

Americký systém GPS byl původně určen pro potřeby armády jako nezarušitelný navigační prostředek. Bez ohledu na to, co podnikne protivník, pořád budou mít letadla, lodě, tanky a vojáci přesnou navigaci. Nyní vychází najevo, že systém za desítky miliard dolarů může porazit čínský gadget za pouhých třicet dolarů.

Dej mi přesný čas

Přesný čas potřebujeme skoro pořád a to ve spoustě aplikací, o kterých to ani netušíme. Například pro synchronizaci signálů mezi základovými stanicemi systému GSM, nebo pro synchronizaci dodávek energie z různých zdrojů do společné sítě. Jednotlivé zdroje musí být totiž ve fázi, pokud by nebyly, dojde k velkým ztrátám při přenosu – v katastrofických případech i ke škodám na přenosové soustavě.

Přesný čas s GPS používají i různé systémy pro obchodování s akciemi a komoditami, které se uskutečňují po celém světě. Transakce probíhají tak šíleně rychlým tempem, že o jejich ceně rozhodují zlomky sekundy. A tento čas, aby byl opravdu stejný všude, se opět bere ze satelitů GPS.

Záhada letiště Newark

Hustota letového provozu kolem New Yorku a New Jersey – to je oblíbené téma mezi řadou psychoterapeutů, kteří pomáhají letovým dispečerům z této oblasti při jejich návratu do normálního života po psychickém zhroucení. Letiště se nedá nafouknout, a i kdyby se dalo přistavět několik nových drah, vzdušný prostor nad letištěm zůstane pořád stejně velký. Dopravní letadlo není stíhačka, která zatočí na pětníku. Ba naopak, takový obr pro svoje manévry potřebuje prostor. Proto je denní řízení letištního provozu práce pro opravdu odolné jedince.

Vedení letiště v Newark se rozhodlo rozšířit svůj systém pro řízení přiblížení letadel k letišti (GBAS) o navigaci přes GPS. Mělo to umožnit lepší koordinaci mezi jednotlivými letadly, zkrátit mezi nimi minimální bezpečné rozestupy, čímž by se zkrátil interval mezi jednotlivými přistáními. Jenomže systém se vícekrát denně restartoval a i přes pokusy o jeho znovuuvedení do provozu stále nebyl funkční. Řadu měsíců jim trvalo, než odhalili příčinu poruch. Nyní pracuje výrobce Honeywell na vývoji poruchám odolné verze.

GPS – dobrý sluha, zlý pán

Zatímco většině lidí slouží GPS k užitku, najde se skupina lidí, kterým GPS velmi ztrpčuje život. A to nemluvím o teroristech, ale o řidičích náklaďáků a kamiónů. Ti mají na své palubě natvrdo zabudovaný a nevypnutelný GPS modul, který hlásí jejich zaměstnavatelům, kde se právě daný vůz nachází a sčítá jim náklady za mýtné. Není divu, že tam kde je poptávka, objeví se nabídka. Konkrétně v podobě 30 dolarů drahého modulu do zapalovače na cigarety, který dokáže efektivně odrušit GPS signál. A nejenom v kabině trucku. Jeho síla je dostatečná natolik, že ruší i signál nutný pro správnou funkci GBAS letiště Newarku.

GPS jammer - stačí jen zasunout do zástrčky pro zapalovač cigaret a vaše blízké okolí má o zábavu postaráno
GPS jammer – stačí jen zasunout do zástrčky pro zapalovač cigaret a vaše blízké okolí má o zábavu postaráno

Vyšetřovatelům se podařilo identifikovat příčinu poruch právě v rušičkách, které na své palubě mají trucky projíždějící po nedaleké dálnici. GPS signál je ve skutečnosti poměrně slabý, protože vysílač na palubě družice má jenom omezený výkon a je velmi daleko. Proto stačí levné zařízení generující rušivý signál, aby vyřadilo z provozu GPS přístroje v poměrně široké oblasti (v okruhu 16km). Přestože je držení a provoz GPS rušičů v celé řadě zemí přestupkem nebo trestným činem, odhaduje se, že jenom v USA jsou jich v provozu desítky tisíc. A to už může být hrozba nejen pro státní bezpečnost.

Co s tím?

Armáda si otestovala na pokusu s lodí THV Galatea, že ani jejich zařízení nejsou proti takovému rušiči odolné. Po zapnutí rušičky za 30 dolarů loď podle navigačních počítačů místo v Severním moři letěla rychlostí přes 1000 km/h nad střední Evropou. GPS navigaci využívají i střely Tomahawk a další „chytré“ zbraně. Zatímco armáda už testuje prostředky odolné vůči GPS rušení, civilní sektor poněkud zaostal. Ale i tam se už něco děje, aby v blízké době nenastala doba GPS temna, kdy naše navigace budou k ničemu. A nejen navigace.

Nejčtenější