Našel se Schindlerův seznam

|  Historie
schindler

Na konci druhé světové války přesvědčil Oskar Schindler nacistické úřady, že 801 dělníků z jeho krakovské továrny poslouží Německu nejlépe, když zůstanou na živu. Lidé, jejichž jména uvedl Schindler na třináctistránkovém seznamu sepsaném chvatně 18. dubna 1945, tím unikli jisté smrti v koncentračním táboře.

Oskar Schindler zemřel v ústraní v roce 1974. Jeho jméno proslavil až australský spisovatel Thomas Keneally, který napsal o Schindlerov a jeho „seznamu“ úspěšný román. Největší popularitu však zajistil příběhu oskarový film Stevena Spileberga s Liamem Neesonem a Ralphem Fiennesem v hlavních rolích.

Při prohledávání Keneallyho pozůstalosti narazila kurátorka Státní knihovny Jižního Walesu Olwen Prykeová na složku zažloutlých křehkých papírů plnou jmen, dat a míst narození. Okamžitě jí došlo, že má v ruce originální průklep slavného „Schindlerova seznamu“ pořízený pomocí uhlového kopíráku. Thomas Keneally listiny získal v roce 1980 od Leopolda Pfefferberga, který je na seznamu uveden pod pořadovým číslem 173. Právě Pfefferberg přesvědčil Keneallyho, aby o Schindlerovi napsal knihu.

Nejčtenější