Nano pavučina pro zvýšení výdrže baterií

Martin Tůma  |  Věda

Přesně o toto se snaží celá řada týmů po celém světě. Právě schopnost uložení elektrické energie je tím, co nás limituje v celé řadě technologií, od počítačů přes elektromobily až po solární a větrné elektrárny. A tak se krůček po krůčku zvyšuje jak kapacita baterií, tak rychlost jejich nabíjení stejně jako počet cyklů nabití-vybití.

Kromě vývoje nových materiálů se nejvíce zaměřuje výzkum na konstrukci nanostruktur. Nanotrubičky z uhlíku nebo křemíku mohou výrazně zvýšit kapacitu baterie, ale jejich výroba je prozatím poměrně obtížná a tím i drahá. S výrazným vylepšením stávajících lithium-iontových baterií (Li-Ion) přišel tým vědců z Boston College pod vedením Duwei Wanga. Jejich produkt nese název Nanonet, tedy nanosíť a je tvořen jemnou sítí ze sloučeniny křemíku a titanu, potaženou čistým křemíkem.

Baterie, které budou mít anodu z toho materiálu mají mít jak delší životnost (pokles kapacity baterie, který naměřili po 100 cyklech byl pod 0,1%), tak vyšší kapacitu i vyšší nabíjecí proudy – oproti stávající konkurenci tak 10× vyšší. Podle Wanga je to tím, že nanočástice křemíku při nabíjení a vybíjení chrání relativně málo stabilní jádro z křemičitanu titaničitého a též zvyšují jeho povrch.

Pokud tedy nechcete čekat na dobu, kdy vám bude vaše mobilní zařízení napájet vaše obuv nebo oblečení (viz. článek Chceš-li šťávu zadupej, http://www.vtm.cz/…tavu-zadupej), tak Nanonet je šance, jak radikálně zvýšit výdrž už dnešních Li-Ion baterií.

Zdroj:
http://www.bc.edu/…0_0215_.html

Nejčtenější