Nález staré lodi posílil územní nároky Kanady

Jaroslav Petr  |  Historie

Tak zvaný severozápadní průjezd otevírá lodím cestu mezi Pacifikem a Atlantikem studenými vodami kanadské Arktidy. V 19. století pátrali po této vodní cestě četné polární expedice. Mnohé vyvázly z pekla arktických ledovců jen o vlásek a další se nikdy nevrátily.

V roce 1845 zmizela při pátrání po severozápadním průjezdu expedice Johna Franklina na lodích Erebus a Terror. Záchranné výpravy našly hroby některých účastníků expedice a spolu s nimi i neklamné stopy po kanibalismu přežívajících členů výpravy. Franklin, jeho muži a oba koráby zůstávaly beznadějně ztraceny.

O tom, že plavba Arktidou nebyla jednoduchá, svědčí i tragické osudy těch, kteří vyrazili pátrat po zmizelém Franklinovi. Britská loď Investigator pod velením kapitána Roberta McClurea se vydala hledat Franklina hned dvakrát. Při druhé výpravě v roce 1850 vplul Investigator z Pacifiku do Beaufortova moře a následně do průlivu, jenž dnes nese McClureovo jméno.

Na Franklina a jeho muže nenarazili. Za to však objevili poslední, do té doby neznámou část severozápadního průjezdu. Investigator nestihl návrat během krátkého polárního léta a uvízl v ledových masách u Banksova ostrova. Tři roky se pokoušel McClure prorazit ze sevření ledu. Nakonec jej i s posádkou zachránila britská loď Resolute. Koráb Investigator posádka opustila a ponechala jej na místě.

Ilustrační foto

Lidé loď naposledy zahlédli v roce 1854. Od té doby ji neviděl nikdo. Až nyní, s odstupem 156 let, objevila loď Investigator průzkumná expedice z Parks Canada vedená Marc-Andrém Bernierem. Investigator leží na dně zátoky Mercury v hloubce 11 metrů a je skoro netknutá. Podvodní kamery zatím ukázaly palubu, na níž je patrné každé prkno, i stěžeň, který se stále tyčí nad lodí a nevychýlil se ani o píď.

Severozápadní lodní cesta kolem arktických břehů Kanady v poslední době nabývá na významu. S postupujícím oteplováním zůstávají v krátkém polárním létě mořské průlivy otevřeny pro plavbu po stále delší dobu a průjezd je mnohem bezpečnější. Není divu, že ruch lodní dopravy v severozápadní cestě nabírá na intenzitě.

Britský kapitán McClure završil objevování severozápadní cesty a potvrdil tak svrchovanost britské koruny nad touto částí Arktidy. Kanaďané získali vládu nad těmito oblastmi od Britů v roce 1867, když se stala Kanada samostatným britským dominiem. Objev lodi Investigator je z tohoto hlediska bezesporu významný.

Kanaďané jej vnímají jako hmatatelný důkaz jejich územních nároků na ostrovy a průlivy severozápadního průjezdu. Investigator však nebyl hlavním cílem Bernierovy expedice. Ta už několik let marně pátrá po tom, co zůstalo z tragické Franklinovy výpravy. Berniere nepřestává doufat v nález vraků lodí Terror a Erebus.

Foto: fotobanka Shutterstock

Nejčtenější