Nahradí křemík polymer?

Bohumil Pražský  |  Věda

Polymerové solární články, které nalézají své využití na neobvyklých místech jako jsou např. batohy či deštníky, jsou schopny převést přibližně 6 procent slunečního záření na elektrickou energii. To je zhruba třetina výkonu klasických křemíkových panelů. Používají se především při dobíjení mobilních telefonů a jiných přenosných zařízení.

Pokud by se účinnost polymerových solárních článků – které jsou levnější a lehčí než články křemíkové – zvýšila, byly by tyto články vhodné pro použití na střešních krytinách, jako potah okenních rámů, apod.

Společnost Solarmer Energy se sídlem v El Monte v Kalifornii, si dala za cíl do konce letošního roku dosáhnout účinnosti 10 procent. „Potřebujeme dosáhnout takové účinnosti polymerových článků, abychom s nimi mohli konkurovat na fotovoltaickém trhu a byly tak alternativou článkům křemíkovým,“ říká Wu Yue, generální ředitel společnosti.

Ve spolupráci s profesorem Luping Yu z chicagské university, se pokračuje ve vývoji již dříve zkonstruovaných polymerů, které pohlcují široký rozsah vlnových délek, a vytvořili články, které přeměňují sluneční světlo na elektrickou energii s rekordní účinností téměř 8 procent.

Na solárních článcích s vyšší účinností se již pracuje. Solarmet spolupracuje s profesorem materiálu a strojírenství Yang Yangem z UCLA. Yang pracuje na vícenásobných článcích, každý pro absorbci jiné části spektra a očekává celkovou účinnost mezi 12 a 15% díky použití nového polymeru a vylepšeného designu. Prozatím laboratorní prototypy, které představil ve svém příspěvku na schůzi APS, dosahují účinnosti nad běžných 6%.

Nejčtenější