Nafukovací kamikadze

Martin Tůma  |  Technika

V neděli skončený veltrh letecké techniky v anglickém Farnborough přinesl celou řadu velmi zajímavých novinek. Jednou z nich je létající granát TiGER od firmy MBDA (TiGER je acronym Tactical Grenade Extended Range – Taktický granát s prodlouženým dostřelem).

Ilustrační foto

TiGER je malý kamikadze dron, letadélko na dálkové ovládaní, postavené kolem obyčejného granátu. Má sloužit jako průzkumný prostředek a zbraň pro zasažení protivníka mimo přímý dohled v jednom. Váží necelého půl kila a díky tomu, že má nafukovací křídlo, zabírá složené málo místa a ke startu je nachystané do minuty. Dolet má kolem 3 km – nad cílem může několik minut kroužit, než udeří…

Pro ovládání a zobrazení videa z palubní kamery letounu slouží zařízení o velikosti palmtopu. TiGER vznikl v rámci programu pod názvem Lethal Miniature Aerial Munition System (Systém Miniaturní Smrticí Vzdušné Munice) a svoje uplatnění najde především u speciálních jednotek. Tam, kde je po zjištění cíle jenom málo času k jeho zničení. Bude to zřejmě poměrně účinný systém, nicméně pokud si letadélka cíl včas všimne, několik ran z Kalašnikova letadélko snadno vyřídí.

Zdroj:
http://www.defence-update.net/…r_lmams.html?…

Foto: fotobanka Shutterstock

Nejčtenější