Nabité měsíční krátery

Jaroslav Petr  |  Vesmír

Krátery v polárních oblastech Měsíce mohou nést náboj stovek voltů. To by mohlo budoucím měsíčním misím zkomplikovat přístup k vodě. Na dno polárních kráterů nedopadá sluneční svit a vládnou tam třeskuté mrazy. Led, který se dostal do kráterů před miliardami roků, neměl nikdy příležitost roztát a odpařit se.

Obyvatelé měsíčních osad by mohli led těžit získávat z něj vodu. S vodíkem vyrobeným rozkladem této vody počítají plány na kolonizaci Měsíce jako s palivem a zdrojem čisté energie. Budoucí měsíční těžaři ledu se však budou muset mít na pozoru. Podle nejnovějších výpočtů amerických astronomů by mohl sluneční vítr nabít polárních krátery na stovky voltů. V kráterech by byli lidé i technika vystaveni silným výbojům statické elektřiny. U elektronických přístrojů by hrozilo poškození v důsledku zkratů.

Člověka i stroje by ohrožoval i agresivní měsíční prach, který by se díky elektrickému náboji lepil na povrch skafandrů a pronikal by do nitra nedostatečně utěsněných zařízení. Pokud by se tento prach dostal do obydlí a lidé jej delší dobu vdechovali, mohli by si vážně poškodit plíce.

Nejčtenější