Na Mars, Měsíc, orbit, kam teda vlastně?

Martin Tůma  |  Vesmír
Vesmír

Časy se mění, to věděli již staří latiníci a politická rozhodnutí mají velmi často trvanlivost pouze takovou, jakou má ten, který je učinil. Krize dolehla i na nejbohatší a tak dochází ke škrtům. Soudě podle nového rozpočtu pro NASA budou Američané rádi, když udrží pilotované lety na ISS a nebudou si muset pronajímat rakety o Rusů, protože projekt ARES byl zrušen bez náhrady.

Nezbývá než doufat, že tento návrh Kongres nebo Senát vetuje. Ale vše není tak černé, i přes recesi dostala tato agentura více peněz než minulý rok a navíce se část financí z NASA přesunula do soukromého sektoru. Zde je přehled nejvýznamnějších projektů, které tyto peníze podpoří:

New Shepard od Blue Origin

Pokud hledáte zaměstnání v kosmickém průmyslu, je tato firma ten pravý typ, protože nabírají ve velkém. Jejich loď má sloužit k suborbitální dopravě lidí a pokusům v prostředí mikrogravitace, dotaci chtějí použít na vylepšení kabiny posádky a vývoj záchranného systému, který má dostat posádku do bezpečí v případě nehody při startu. Ještě je potřeba dodat, že firmu založil a vede zakladatel Amazonu, Jeff Bezos.

Boeing – divize Vesmírného výzkumu

Velká firma, velké dotace, 18 miliónů dolarů má být použito na vývoj kabiny pro dopravu lidí na orbit. NASA doufá, že někdy v budoucnu to využijí její astronauti, ale Boeing má zacíleno na spolupráci s firmou Bigelow Aerospace a rád by vozil pasažéry do jejího orbitálního nafukovacího hotelu (o tomto projektu jsme informovali v listopadovém VTM). Pracovně tomuto projektu říkají Baby Orion.

Paragon Space Development

Výrobce prostředků pro podporu života na kosmických plavidlech, jako jsou regenerační jednotky na odstraňování CO2 ze vzduchu, nebo třeba systém výměny tepla pro nové kosmické plavidlo Orion.

SpaceDev a projekt Dream Chaser

Tato společnost vyvíjí miniraketoplán pod názvem Dream Chaser a letos může očekávat dotaci ve výši celých 20 miliónů dolarů na další rozvoj. Tento miniraketoplán je pokračováním konceptu NASA z 80. let, který byl inspirován ruským prototypem. Respektive špionážními fotkami tohoto prototypu, jak jej náhodou zachytilo australské U-2 při vyzvedávání z Indického oceánu po testovacím letu. Dream Chaser by měl v budoucnu dopravovat na nízkou orbitu a zpět 7 lidí.

Bez raket to nepůjde – ULA

Posledním projektem, který bude letos podpořen, je emergency detection system pro rakety Atlas 5 a Delta 5 od United Launch Alliance. (ULA je aliance dvou gigantů, Boeingu a Lockheed Martinu). Po zrušení projektu Ares to budou jediné prostředky, jak dopravit lidi do vesmíru, ale prozatím jsou používány pouze pro vynášení nákladu. Právě tento projekt, má být prvním z kroků vedoucím k přeměně na stroje, schopné vynášet na orbit posádku.

Kromě toho výše uvedených projektů se rozvíjí i ryze soukromé způsoby dopravy lidí do vesmíru, jako je například raketa Falcon 9, COST nebo Dragon. A je tu i Čína a její vesmírné ambice, určitě bude i přes škrty letošek v tomto ohledu velmi zajímavým rokem.

Zdroje:

http://www.blueorigin.com/index.html
http://www.boeing.com/…n/index.html
http://www.bigelowaerospace.com
http://www.paragonsdc.com
http://www.spacedev.com
 http://www.ulalaunch.com

Nejčtenější