Multiplex v obýváku

Václav Maletínský  |  Technika

Toužíte po dokonalém obrazu s velkou úhlopříčkou? Můžete investovat do LCD nebo plazmových televizí, ale pocit filmového diváka získáte spíše při sledování projekce na velkém plátně. Projektorů s plným HD rozlišením je na trhu dostatek, a tak si skutečné kino může vychutnat téměř každý.

Výhodou projektorů je ve srovnání s televizory s velkou úhlopříčkou celkem příznivá pořizovací cena a také fakt, že je lze využít jak pro sledování filmů či televizních pořadů, tak k připojení herní konzole, notebooku i stolního počítače. Projektory patří mezi zobrazovací periferie a jejich konektory umožňují snadné připojení většiny produktů z oblasti výpočetní techniky a spotřební elektroniky.

Při výběru projektoru byste se měli zaměřit na podporované rozlišení obrazu a na technologii jeho zpracování. Na trhu narazíte na spoustu datových projektorů s rozlišením 800×600 nebo 1024×768 obrazových bodů, které jsou vhodné pro prezentaci při pracovních poradách nebo pro přenos televizního signálu v normě PAL a přehrávání DVD.

Pro filmy ve vysokém rozlišení je třeba hledat výrobky ve skupině filmových projektorů (Home Cinema), ideálně s Full HD rozlišením 1920×1080 bodů. Pokud je váš rozpočet trochu napjatý, můžete zvolit levnější modely HD Ready s podporou rozlišení 1280×720 nebo 1280×800 obrazových bodů. Dražší HD Ready projektor může zdařile promítnout interpolované rozlišení 1920×1080 bodů a s využitím kvalitní elektroniky může promítat lepší obraz než levný Full HD model.

Podpora HD rozlišení je velmi důležitá, protože v současné době je na trhu dostatek filmových titulů na Blu-ray discích, televize vysílají také v HD formátu. Kabelová televizi s HD Boxem, DVB-T tuner nebo satelitní přijímač jsou dostupné skutečně komukoli. Materiálu ke zhlédnutí je dostatek, není tedy důvod, proč kazit dodávaný kvalitní obraz špatným projektorem s malým rozlišením.

LCD, nebo DLP?

Nebudeme vás trápit zdlouhavým technickým popisem skládání barev, dichroických zrcadel, světelných hranolů nebo vysvětlováním DMD a synchronizací s barevným kotoučem. Důležité je to, že LCD jsou relativně levné a nabízejí syté barvy, někdy je však obraz narušen pixelovým rastrem a stárnutím projektorové lampy dochází k horšímu zobrazení zelených odstínů.

K LCD projektorům levněji pořídíte náhradní lampu. DLP (Digital Light Processing) je výrobně dražší, zejména v případě tzv. tříčipových projektorů. Výhodou je vyšší kontrast a lepší světelnost, projektory nemají problémy s rastrováním obrazu. Nevýhodou jednočipových DLP projektorů je tzv. duhový efekt u rychlých scén a menší ostrost obrazu.

Plátno a zatemnění

Kino bez filmového plátna má stejný smysl jako kartáček na zuby bez štětin. Vše se může hýbat, ale výsledek za moc nestojí. Pouštění obrazu na světlou zeď nebo napnuté prostěradlo je zoufalým řešením, pro které jste nemuseli utrácet desítky tisíc za kvalitní projektor.

Plátno je naprostou nezbytností, protože má výrazně lepší odraznou vrstvu, a barva, kontrast a detaily obrazu vypadají mnohem lépe. Myslete na to, že projektor bude promítat obraz ve formátu 16 : 9 nebo 16 : 10 a vybírejte správný rozměr plátna. Levná plátna koupíte za 3000–5000 Kč, metalická plátna s velkou úhlopříčkou a elektronickým vytahováním a stahováním stojí 12 000 Kč a více.

Při nákupu upozorněte prodavače na to, že plátno je pro domácí kino, nikoli do zasedací místnosti (každý z typů má odlišné vlastnosti). Kvalitu obrazu a divácký zážitek výrazně ovlivňuje i zatemnění místnosti. Sluneční paprsky dopadající přes špatně zatažený závěs nebo sklopené lamely žaluzií dokážou spolehlivě odrovnat i nenáročného uživatele, natož pak zničit dokonalou zápletku Oscary ověnčených filmových trháků.

Promítání samozřejmě můžete nechat na podvečer či noc, kdy je za okny tma a neruší pouliční osvětlení. Jednodušší je investovat do speciálního zatemnění s vodicími lištami a neprůsvitnými roletami, které se automaticky nebo ručně stahují. Druhou možností je využití vnějších rolet před okny, ale taková stavební úprava vašeho příbytku je nákladnější.

Kolik to stojí?

V levnější kategorii filmových projektorů narazíte na modely s pořizovací cenou 15 000–20 000 Kč a rozlišení HD Ready. Kvalita odpovídá ceně a můžeme mluvit o vyrovnaném výkonu za rozumné peníze. Projektory z této kategorie by měly nabídnout alespoň jedno HDMI připojení pro rychlý přenos obrazového signálu, základní uživatelská nastavení geometrie obrazu a jednoduché dálkové ovládání.

V dražší kategorii za 20 000–40 000 Kč najdete povedené modely s plným HD rozlišením, dobrou svítivostí a kontrastem. Pokud máte pár desítek tisíc navíc, sáhněte po tříčipových projektorech s velmi vysokým kontrastem a svítivostí, s prodlouženou životností projektorové lampy a s podporou režimů tichého provozu (při něm je omezena činnost větráku, který neruší filmovou produkci).

Dražší modely nabízejí lepší barevnost a detaily, snazší a přesnější vyrovnání obrazu (zkosení) a můžete narazit na projektory, které i z malé vzdálenosti dokážou osvítit velkou plochu. Někteří uživatelé ocení i možnosti současného připojení většího počtu zařízení a snadného přepínání mezi nimi.

Příklady: Mitsubishi HC3800 za 32 000 Kč, Sanyo PLV-Z4000 za cenu kolem 52 000 Kč, Panasonic PT AE4000E za 65 000 Kč, Epson EH-TW5500 za 75 000 Kč, NEC NP2250 za 77 000 Kč, Optoma HD82 za 88 000 Kč, Sony VPL-VW85 za 130 000 Kč.

Jak to bude s 3D projekcí?

Projektory s podporou 3D obrazu jsou většinou nabízeny s nižším než obrazovým rozlišením, na pokročilejší modely budeme pár měsíců čekat. S projektorem získáte jednu nebo dvě sady speciálních brýlí pro sledování trojrozměrného obrazu a další si budete muset přikoupit.

Na rozdíl od HD filmů je však 3D titulů stále nedostatek a masivní nástup je možné očekávat až v příštím roce. Filmových projektorů s plným HD rozlišením je na trhu zatím jen pár.

Co je dobré vědět

LCD (Liquid Crystal Display) – tyto projektory mají tři skleněné panely pro červenou, modrou a zelenou. Světlo procházející panely je ovlivňováno jednotlivými pixely, které se otevírají nebo zavírají a pouštějí na projekční plochu každou barvu v určité míře. Tím na plátně vznikne barevný obraz.

DLP (Digital Light Processing) – technologie s DLP čipem s reflexním povrchem, který je tvořen miniaturními zrcadly. Světlo z lampy je pak namířeno přímo na tento čip a nakloněná zrcátka odrazí obraz na plátno.

Full HD – 1080p – obraz v rozlišení 1920×1080 obrazových bodů s vysokou kvalitou.

HD Ready – 720p – obraz v rozlišení 1280×720, kvalita je nižší než u Full HD, ale výrazně vyšší než u DVD.

HDMI – High-Definition Multimedia Interface – rozhraní pro spojení projektoru s přehrávačem, konzolí či počítačem. HDMI kabel může přenášet obraz a zvuk, u projektorů slouží jen k přenosu obrazu a zvuk zpravidla zprostředkuje AV receiver s dekodéry.

DVI – Digital Video Interface – rozhraní pro přenos obrazu, používané u monitorů a projektorů a televizí. Vyhovuje menšímu rozlišení obrazu, u HD videa je lepší použít HDMI.

Komponentní vstupy/výstupy – nejkvalitnější analogové spojení pro zobrazení videa ve vysokém rozlišení.

Lampa – speciální lampa je zdrojem světla v projektoru. Životnost se pohybuje od 1000 do 5000 hodin, stárnutím lampy se snižuje kvalita obrazu.

Zdroj: Formen

Nejčtenější