Multimediální centra na čtyřech kolech

Václav Maletínský  |  Technika

Výměna běžného staršího autorádia za pokročilejší model může proběhnout za pár minut. U novějších automobilů, jejichž rádio kromě naladěných stanic může zobrazovat i údaje palubního počítače či údaje z vestavěné navigace a jehož volby lze ovládat prvky zabudovanými na volantu, bude situace výrazně složitější.

Není to zcela neřešitelné, ale na pomoc byste měli přibrat pracovníka specializované firmy, která se výměnou a zabudováním rádií, přehrávačů, obrazových displejů a reproduktorů zabývá. Zkušený technik si poradí nejen se smysluplným zabudováním nových prvků, ale také se správným vedením kabeláže správného průřezu, odstíněním, zajištěním pomocí pojistek, případně s instalací dalšího akumulátoru, bez nějž se u velmi výkonných sestav neobejdete.

Běžná autorádia

Majitelé starších vozidel vybavených běžnou zásuvkou na autorádio či přehrávač mohou na trhu vybírat z více než tisícovky nových výrobků. Mezi nejlevnějšími modely s cenou do 1000 Kč je možné narazit na lehce archaické výrobky se zabudovaným kazetovým magnetofonem, jen mírně dražší jsou autorádia s CD nebo DVD mechanikou a jednoduchým displejem, který zobrazuje jen číslo skladby nebo frekvenci naladěné hudební či zpravodajské stanice.

V kategorii 1500–3000 Kč najdete pár zajímavých řešení s odnímatelnými panely, podporou USB pamětí nebo SD paměťových karet, občas narazíte i na dálkové ovládání, jímž může rádio ovládat některý z dalších spolucestujících. S přibývající cenou se nabídka rozšiřuje o modely s podporou Bluetooth připojení externích zařízení a mobilního telefonu a DVD mechanika dokáže kromě hudebních souborů přehrát i video a zobrazit je na LCD panelu s malou úhlopříčkou 10–12 cm na čelní straně přehrávače.

V cenových relacích 4000–7000 Kč můžete vybírat z výrobků s dobrou elektronikou a s možností snadného připojení externích přehrávačů (iPod, Walkmann, iPhone), s podporou ID3 tagů (zobrazení údajů o skladbě, pokud je v hudebním souboru k dispozici) a se zobrazením adresářové struktury na externích paměťových médiích. Kromě zařízení s rozměry 1 DIN (běžné autorádio) jsou k dispozici i produkty s dvojnásobnou výškou (2 DIN) a s větším displejem. Ten je nejen přehlednější, ale také lépe čitelný.

V některých případech může být i dotykový, což zrychluje a usnadňuje ovládání při jízdě. Mezi zajímavé výrobky patří i 1 DIN rádia s výsuvným a výklopným displejem o úhlopříčce 7 palců (17,8 cm), s možností zobrazení videa nebo se zabudovanou navigací.

Multimediální centra

Za 7000–15 000 Kč získáte produkty, které sice můžeme označit jako autorádia, ale lépe by jim slušel název multimediální centra. Disponují pevnou nebo výklopnou dotykovou obrazovkou, která v některých případech nabízí rozlišení 480×234 obrazových bodů, ale často i výrazně jemnější rastr 800×480 bodů, obsahují rádio, DVD přehrávač, podporu připojení externích zařízení kabelem nebo pomocí Bluetooth technologie, mohou přebírat funkce mobilního telefonu (příjem, volání, zobrazení zpráv, seznam je zobrazen na centrálním displeji).

Nechybí jim podpora zobrazení různého obsahu v různých částech vozidla (přední panel pro navigaci nebo rádio, zadní displeje v opěrkách předních sedadel zobrazují video), mohou být vybaveny DVB-T tunerem a mohou spolupracovat s palubním počítačem (zobrazení důležitých údajů o otáčkách motoru, spotřebě, rychlosti, teplotě atd.). Existují i dražší autorádia v cenách přes 15 000 Kč? Samozřejmě ano, nezřídka narazíte na nabídku výrobků za 25–40 000 Kč.

Většinou se jedná o speciální řešení, dodávaná na míru pro určité typy automobilů (Toyota, Porsche, Mercedes, ale také VW, Peugeot, Škoda, SEAT atd.). Jejich elektronika je přizpůsobena určité konstrukci (připojení počítače, snímačů, reproduktorů, couvací kamery…) a přední část je vymodelována tak, aby přesně zapadla na místo v přístrojové desce. Mezi osvědčená autorádia a mediální centra patří například produkty Alpine, Boss Audio, JVC, Kenwood, Pioneer a Sony, zajímavá řešení můžete najít i u výrobků Clarion, Eonon či Sencor.

Video v autě

Z předchozích řádků je patrné, že jednoduchá autorádia se postupem doby mění ve víceúčelová multimediální centra, která přehrávají hudební skladby i video. Možná disponujete autorádiem, jež zvládne i videosoubory, ale nemá vlastní displej. V takovém případě můžete nakoupit doplňkový displej na palubní desku nebo displej ve zpětném zrcátku. Na nákup vám bude stačit 2000–5000 Kč.

Dražší multimediální zařízení mají vlastní výklopné nebo pevné obrazovky, dobře viditelné z míst řidiče a spolujezdce na předním sedadle. Pasažérům sedícím vzadu však bude obrazovka připadat velmi vzdálená a malá. Pokud myslíte i na jejich pohodlí, je vhodné použít malé LCD panely, určené pro instalaci do zadní části opěrek hlav předních sedadel. LCD monitor s úhlopříčkou 7–9 palců (kolem 18–23 cm) můžete pořídit za 2500–6000 Kč.

Pro prostornější vozidla jsou určeny i stropní výklopné panely. Menší úhlopříčky 7–9 palců je možné koupit za 4000–8000 Kč, za větší monitory s úhlopříčkou 13–17 palců utratíte 8000–20 000 Kč. Dražší modely mají vlastní zabudovanou DVD mechaniku a mohou pracovat nezávisle na autorádiu v přední části automobilu. Doporučené značky: Alpine, Boss Audio, Clarion, ESX.

Zesilovače a reproduktory

Většina automobilů je standardně vybavena nějakými reproduktory. Levná vozidla nabídnou stereo v přední části vozu, dražší disponují čtyřmi, šesti či osmi reproduktory, z nichž některé jsou středové a jiné výškové, případně kombinují několik pásem. Jen málokterý automobil standardně obsahuje subwoofer pro doplnění dunivých basových tónů.

Kvalita reproduktorů odpovídá cenové relaci nakoupeného vozidla a zpravidla i jeho stáří. Nový koráb silnic, u nějž jste využili příplatkovou audiovýbavu, zkrátka bude znít výrazně lépe, než vyšeptané repro desetiletého, lehce prorezlého vozu nižší střední třídy. Dobrou zprávou je to, že za peníze je stále co zlepšovat. Špatná zpráva následuje: určitě to nebude levné.

Pro rádio zakoupené za 3000–5000 Kč možná vystačíte s novými reproduktory v podobné hodnotě (získáte pár dvoupásmových nebo třípásmových reproduktorů kulatého či oválného tvaru a ještě zbude pár stovek na jednoduchý zesilovač). Lepší zvuk vás vyjde výrazně dráž. Měli byste přitom mít na paměti, že nejde o hlasitost hudby, ale čistotu jednotlivých tónů. Tomuto faktu by měla být přizpůsobena celá audiosestava v autě.

Za čtyři reproduktory, zesilovač a subwoofer pro kvalitní zvuk bude třeba vydat 15–30 000 Kč a 5–10 000 Kč si může vyžádat práce technika. Pomůže vám s návrhem, správným zapojením, vyvážením a ukrytím kabeláže. Zároveň utěsní dveře, palubní desku a zadní odkládací desku tak, aby hudební přednes nebyl při stání nebo jízdě rušen vrzáním, klepáním a rezonancemi.

Vaše peníze a jeho snaha dokážou neútulný plechový utlumený hluk přeměnit na prostředí menšího klubu s dobrou akustikou. Můžete očekávat změnu, ale ne zázraky. Předváděcí poslechovou místnost z auta neuděláte za žádné peníze. Dokonce ani v případě, že za zesilovač zaplatíte 40–80 000 Kč, do reproduktorů investujete podobnou částku a všechny volné prostory vystříkáte těsnicí pěnou. Hluk motoru, šum okolního provozu nebo lehké syčení větru při rychlé jízdě vaši snahu o dokonalost vždycky trochu naruší.

Doporučené značky: DLS, Draxter, Genesis, Ground Zero, Helix, JBL, Magnat, Rockford Fosgate nebo US Blaster.

Zdroj: Formen
Foto: archivy výrobců

Nejčtenější