Mravenec na suchý zip

Jaroslav Petr  |  Příroda
Ilustrační foto

Francouzský vynálezce George de Mestral dostal nápad na výrobu prvního suchého zipu už v roce 1941, když namáhavě vymotával ze srsti svého psa pichlavé plody lopuchu.

Tahle příhoda dokládá, že příroda objevila princip suchého zipu dávno před de Mestralem. Zajímavou ukázku využití přírodního suchého zipu nabízí jihoameričtí mravenci druhu Azteca andreae, kteří žijí na stromech jaruma. Jedna dělnice tohoto mravenčího druhu váží asi 0.0014 gramu. Přitom jsou tito mravenci s to ulovit i hodně velký hmyz o hmotnosti kolem 10 gramů. Mezi jejich kořistí najdeme kobylky, sarančata, můry nebo brouky.

Mravenci používají k lovu důmyslný trik, v kterém je jim nápomocná hostitelská rostlina. Dělnice se uschovají na spodní straně okrajů listu a číhají s rozevřenými kusadly na oběť. Pokud kořist usedne na okraj listu, je ztracena. Číhající mravenec ji chytí kusadly a drží ji tak dlouho, dokud se k ní neseběhne dostatek dělnic, které mu jednak pomáhají v držení kořisti a jednak úlovek zabijí. Kořist je mravenci na listu „ukřižována“.

Mimo okraje listu jsou mravenci v lovu neúspěšní. Naopak, hmyz, jenž se náhodou objeví ve středu listu, se několik dělnic pokusí nahnat na okraje a tam jej ulovit konvenční „okrajovou“ technikou. Kořist udrží i velmi malý počet mravenců. Při pokusech se ukázalo, že každá dělnice udrží sama bez větších potíží břemeno o hmotnosti 8 gramů, tedy předmět skoro 6000krát těžší, než je ona sama.

Mravencům pomáhá v těchto výkonech princip suchého zipu. Na konci nohou mají háčky, které slouží jako „ostrá“ strana suchého zipu. Spodní strana listu jarumy je hustě porostlá chlupy, které jí dodávají sametový povrch „měkké“ části suchého zipu. Díky tomu se nemusí mravenec aktivně držet listu. Stačí, aby se zakousl do kořisti a nohou se „připnul“ k rostlině. Pak už udrží vše, co ho nepřetrhne.

Právě na okraji listu má mravenec pro takové držení kořisti nejlepší podmínky a rozložení sil působících na jeho tělo je pro něj nejpříhodnější.

Zdroj: Ikarie
Foto: fotobanka Shutterstock

Nejčtenější