Moonbase Alpha

Martin Tůma  |  Počítače

Bohužel se nejedná o obnovení projektu měsíční základny, ale o hru, se kterou NASA přišla v tak trošku s křížkem po funuse, jak se říká v našich končinách.

Nová administrativa Bílého domu nedávno definitivně pohřbila projekt návratu na Měsíc. Jenomže podobná hra nejde vyrobit za týden, jde o dlouhodobý projekt, a někdo z NASA si zřejmě řekl, že by bylo škoda to nedodělat. A dobře udělal.

Je to celkem zábava, ale spíše pro děti, než pro dospělé. Hráč je v pozici astronauta, budujícího lunární základnu v roce 2025. Ovšem místo radostného hledění vstříc ke světlým zítřkům musí hned v úvodu sebou pořádně hodit a začít flikovat zařízení, rozbité dobře mířeným meteoritem.

Ilustrační foto

I když máte k dispozici pájku, utahovací klíč a robota s pájkou nebo s manipulátorem, je to celkem zábava. Hlavně v kooperativním módu, kdy na opravě základny pracuje naráz 6 astronautů. Musím s jistým zdráháním uznat, že mne to dokázalo udržet u hraní delší dobu, než jsem tomu původně chtěl věnovat. Jenom škoda, že se mi nepodařilo najít způsob, jak si hru uložit a pokračovat tam kde jsem skončil.

Z pohledu této hry je velká škoda, že byl zastavený lunární projekt. Veškeré zařízení které v ní najdete odpovídá buďto prototypům vyzkoušeným na Zemi, anebo jenom plánovaným projektům, protože hra se velmi důsledně drží reality a „vědeckosti“. NASA tím vyhodí ohromný kus práce a invence do tohoto projektu investované, ale snad se jim to podaří uplatnit i jinde.

Moonbase Alpha je on-line multiplayer, takže vám mohou pomoci kamarádi z celého světa. Hra je postavena na Unreal Engine 3, pro NASA ji vytvořilo Army Game Studio, které stojí i za náborovou hrou America’s Army. Z tohoto pohledu je Moonbase Alpha možno pokládat za náborovou hru pro NASA. Takže oblečte klimatizované skafandry a vzhůru na Měsíc.

Hra je ke stažení po registraci na Steamu: http://store.steampowered.com/app/39000/

Zdroj:
http://moonbasealphagame.com/

Nejčtenější