Mobilní sít pro třetí svět

Martin Tůma  |  Technika

Někdy si říkám, když volám dětem kde jsou a kdy dorazí, jak jsme jenom mohli vyrůst bez mobilních telefonů. Podle mě jsou právě mobilní komunikace tím, co nám od vynálezu auta nejvíce změnilo náš životní styl. Ale jako hi-tech produkt se neobejdou od zázemí, minimálně v podobě kvalitní elektrické sítě, která je nutná pro napájení celé sítě základnových stanic.

Jenomže o něčem podobném, jako je naše rozvodná elektrická síť si může velká část světa nechat jenom zdát. Náhradní řešení v podobě různých generátorů sebou nese komplikace s údržbou a zásobováním pohonnými hmotami. Bez problému není ani doprava a výstavba stožáru pro antény v místech, kde je nouze o kvalifikovanou pracovní sílu. To vše zřejmě moc dobře ví indický GSM operátor VNL, který přišel se svým koncem jednoduché základnové stanice napájené solárními články WorldGSM. Firemní slogan je: „Pokud dokážete vyměnit píchlé kolo, dokážete postavit i tohle.“

Zařízení pracuje se spotřebou 50–120W, kterou zabezpečují solární články a baterie – vše je součástí balení. Zařízení je složené do dvou krabic a mají ho dokázat postavit 2 muži za necelý den. Základna má sloužit pro obsluhu GSM buňky typicky pro vesnici anebo podél cest a zprostředkovávat spojení mezi jednotlivými mobilními telefony a páteřní sítí operátora.

Podle CEO VNL, Rajiv Mehrotra, přinese tento systém značnou úsporu nákladu, protože oproti běžným nákladům na GSM sítě ve výši 6 USD na uživatele tento systém vyžaduje pouze 2 USD. Budoucnost ukáže, jestli a nakolik je tento koncept životaschopný. Přeci jen – je to jedna miliarda budoucích uživatelů mobilních telefonů, což je opravdu velký trh.

Nejčtenější