Mobilní počítač: „Budete asimilováni, odpor je marný“

Karel Javůrek  |  Technika

Stále univerzálnější mobilní počítač s bezdrátovým připojením k internetu se stává čím dál tím důležitější složkou našeho života. Už není cesty zpátky.

Technologie s našimi životy splývá mnohem více, než si běžně uvědomujeme. Jedním z nejdůležitějších počítačových zařízení, které s námi dnes tráví největší část našeho života, jsou jistě mobilní telefony.

Vše sice začalo prvním mobilním telefonem, který zvládl pouze telefonní funkce, ale u tohoto základu samozřejmě nezůstalo. Nová doba spojená s miniaturizací techniky nás donutila nejen vlastnit počítač v každé domácnosti, ale pomalu již v každé kapse. Důvodem je nejen dostupnost všech potřebných informací a funkcí, které potřebujeme v moderním světě, ale také naše větší samostatnost a pohodlnost. Mít s sebou počítač v miniaturním balení se zkrátka vyplatí.

Podlehne každý

Pokud nevlastníte žádné chytré mobilní zařízení s tím, že vlastně žádné nepotřebujete, tak věřte, že si jednou takový přístroj budete muset pořídit a pořídíte. Je to jen otázka času, zkušenosti z minulosti nám dávají za pravdu.

Mnoho z nás si pamatuje na argumenty, že vlastně ani obyčejný mobilní telefon není potřeba, když si lze zavolat z pevné linky či telefonní budky. Strach rodičů, když se dítě nevrátí včas domů, je už téměř pryč, protože skoro každé dítě má nyní již svůj mobilní přístroj.

I uživatelé, kteří se s technickými novinkami smiřují jako poslední, jsou svým okolím i nezpochybnitelnými výhodami nakonec přinuceni. S novými technologiemi se vždy pojí usnadnění práce nebo života a lepší efektivita.

Základem moderního zařízení je datová komunikace. Nejen Nexus S, který vidíte na obrázku, si už dnes bez mobilních dat téměř neškrtne.
Základem moderního zařízení je datová komunikace. Nejen Nexus S, který vidíte na obrázku, si už dnes bez mobilních dat téměř neškrtne.

Skupina tzv. geeků, která přijímá nové technologie vždy jako první, je úvodní ukázkou oblíbenosti produktů i služeb. V případě úspěchu se postupně přidají i další uživatelé, což je vidět například na takovém Facebooku. Možná si to ale uvědomíme až tehdy, kdy nám vlastní babička napíše na zeď pohádku o tom, že přece každá osoba má krásné srdce, ať už diamantové či z jiného chemického prvku. Ale zpátky k mobilním počítačům.

Chytrý přítel podle našich představ

Mobilní přístroj se stal univerzálním pomocníkem, který nám poradí v mnoha oblastech. Základem je pochopitelně internet, který slouží jako rozšířená inteligence s databází informací. Když něco neznáme nebo si přesně nepamatujeme, stačí zadat heslo do vyhledávače. Odpověď s trochou štěstí získáme během pár sekund.

I v této konkrétní oblasti ale dochází ke stále větší efektivitě, což dokazuje například Google Voice. Nemusíte se už zdržovat psaním dotazu, stačí ho hlasem nadiktovat – i česky. Pro ještě efektivnější nalezení informací pomohou i další údaje, jako pozice GPS a historie vašich hledání. Dovolí přesněji najít odpověď, jakou chcete, a jaká případně souvisí s místem, kde se nacházíte.

Když už jsme u hlasového ovládání, Google před několika dny představil automatický překladač pro chytré mobilní telefony. Česky mu řeknete větu a během okamžiku dostanete její překlad do jazyka, který si vyberete mezi desítkami v seznamu.

Na Google už stačí promluvit, není třeba psát dotaz malými tlačítky
Na Google už stačí promluvit, není třeba psát dotaz malými tlačítky

Anebo cestování, kde nám pomáhají mapy a navigace v mobilních počítačích. Ty také dokážou fotit, ukládat hlas, natáčet video, ke všemu uloží i dodatečné údaje o pozici. Počítač naštěstí neztrácí svou paměť, a když data pravidelně synchronizujeme s jinými počítači, máme téměř jistotu, že o ně nepřijdeme. Alespoň ne tak snadno, jak tomu bylo dříve.

Množství úkolů je navíc tak velké, že nám už náš mozek nestačí a potřebujeme si je zapisovat na spolehlivější médium. Tím zálohovaný a synchronizovaný mobilní přístroj určitě je. Vzhledem k tomu, že ho máme stále s sebou, je to takové naše osobní virtuální rozšíření neboli „upgrade“.

Android místo medvídka

S tím vším však souvisí i silnější citový vztah člověka k neživé elektronice. Trochu se podobá vztahu k hračkám v našich dětských letech. Díky tomu, že každý mobilní přístroj lze upravit různými obrázky, plochami a aplikacemi dle výběru včetně vlastního nastavení, stává se z něj osobní věc. Věc, která nám poskytuje nejen pomoc, ale i zábavu a spojení s našimi reálnými přáteli.

Videohovory se příliš neujaly, proto překvapilo, že Apple loni uvedl službu Face Time jako novinku pro svůj iPhone
Videohovory se příliš neujaly, proto překvapilo, že je Apple loni uvedl službu Face Time jako novinku pro svůj iPhone

Nelze se tak divit postupnému přilnutí a na první pohled dětskému chování. Dá se pozorovat asi nejvíce u žen, ovšem ani mužská část obyvatelstva nezůstává v pozadí. Označení jako „můj androidík“ nebo „můj ajfoun“ jsou celkem častá, výjimkou nejsou ani přezdívky pro tento kus elektroniky. Za značku a model telefonu by mnozí v diskuzi položili svůj virtuální život.

Asimilace bez obav

Kterým směrem se budou vyvíjet mobilní technologie v nespecifikovaně blízké budoucnosti? Začátek trendu je vidět už dnes. Výrobci plánují nejrůznější senzory, které budou sledovat i naše tělo. Kamery s vysokým rozlišením jsou již pomalu samozřejmostí, takže elektronický přístroj třeba pozná obličej svého pána a odemkne se. Podle nálady vyčtené z výrazů v obličeji nebo tepu mu nastaví správnou hudbu, kterou má rád.

Protože obsahuje i údaje o zdravotním stavu, které jsou synchronizovány s váhou v koupelně, okamžitě upozorní, pokud v obchodě nakoupíme nezdravé jídlo. Mobilní přístroj navíc postupně nahradí i peněženku včetně platební karty, čipy NFC s krátkým dosahem budou realitou již tento rok. Pomalejší bude pouze implementace v jednotlivých obchodech, podobně jako tomu bylo s platebními elektronickými systémy.

Kvůli stále častějšímu a nutnějšímu používání mobilních zařízení je důležitá dostatečně dlouhá výdrž na jedno nabití baterie. Při tom by mohly pomoci dodatečné solární panely pod displejem i na zádech přístroje.

Mobilní přístroj se stane hlavním počítačem, který budeme používat. Pro pohodlnější práci k němu bude možné bezdrátově připojit větší monitor, jak už předvedla Motorola se svým mobilem-tabletem Xoom.

Jaké budou další fáze, které se musí opět nést ve stylu větší efektivity a rychlosti přenosu informací mezi člověkem a elektronickým přístrojem? Podrobnosti si necháme na další článek, další směry vývoje vidíme v těchto směrech:

  • mobilní zařízení zvládne většinu potřebných a používaných funkcí
  • nahradí peněženku, tlumočníka i specializovaný herní přístroj
  • stane se prostředníkem naší veškeré elektronické komunikace
  • bude zastávat i pozici hlavního počítače díky službám typu cloud a dostatečnému výkonu s možností bezdrátového připojení větších monitorů
  • bude se starat o kompletně rozšířenou realitu, vše bude spojené s internetem

Nejčtenější