Mluvící domácnost

Vlastimil Růžička  |  Technika

Zní to jako pohádka o chytré horákyni, ale je to skutečnost. Myčky opravdu komunikují, ledničky umějí uspořádat bujarou párty, obeslat všechny aktéry, zajistit dostatečné zásoby a ještě to všechno nafilmovat. Digitální věk je tady…

K běžným způsobům sociální interakce patří setkávání. Pořádáme nejrůznější párty, mejdany, chceme se vidět s přáteli. Obyčejně volíme tradiční formy komunikace, ale k tomu, abychom si zajistili co nejvíce času pro sebe i pro své blízké, lze vyžít informačních technologií. Pokud máte podobně naladěné přátele, můžete uspořádat digitální párty. Moderní přístroje to umějí.

Lednička vás prostřednictvím internetu spojí s přáteli, pošle jim zprávu, nahraje oblíbenou hudbu nebo filmy, vybere vhodné potraviny, nabídne několik receptů, a celou party pak nafilmuje a uloží do svých análů. Mluvící myčka se vám přihlásí v okamžiku, kdy jí dáte pokyn, aby vaši místnost trochu zkultivovala – a pokud by to nepomohlo, jsou tady ještě samočisticí systémy. A pokud by vám ani tohle nestačilo, lze do internetové rodiny zapojit i automatickou pračku nebo mikrovlnnou troubu.

Mluvící ledničky toho umějí opravdu hodně. Obyčejně se jim říká „americké“ a jejich ceny nejsou zrovna přátelské. Kromě kvalitních chladicích vlastností umožňují také surfování po internetu, sledování televize a poslech rádia, posílání e-mailů, chatování s přáteli, přehrávání MP3 skladeb; mají zabudovanou videokameru, disponují i přídavnou tiskárnou.

K širokopásmovému internetu a k televiznímu signálu jsou připojeny prostřednictvím bezdrátového spojení (WiFi). Jako klasický příklad lze uvést ledničku Screenfridge, která má zabudované reproduktory, mikrofon, malou videokameru i tiskárnu. Lednička se nejčastěji prezentuje jako „vydatný pomocník v kuchyni“ – nabízí databázi receptů, plánovač vaření, elektronický seznam nákupů, nechybí tady ani kalendář na plánování oslav.

Praktický je diagnostický systém, který se postará o monitoring data spotřeby a vyřadí prošlé potraviny. U všech modelů pamatuje výrobce nejen na multimediální vybavení, ale také na kvalitní chladicí systémy, vnitřní ochranný antibakteriální štít nebo účinný systém cirkulace vzduchu či elektronickou regulaci teploty pro dobré klima.

A myčka, která mluví? Nejde o užvaněnou společnici, ale o „praktickou ženu“. Pomocí vlídného mluveného slova lze pochopit, jak máme myčku užívat a nastavit. Poradí, jaký je třeba zvolit program, vybere optimální možnosti. Na konci procesu pak prohlásí, jak s námi byla spokojena, a sdělí nám, že je program ukončen. Upozorní také, že dvířka nejsou zavřená nebo že je třeba otevřít kohoutek, oznámí výskyt závad…

Hovoří tedy pouze o praktických věcech běžného provozu a je velmi cenným pomocníkem pro lidi handicapované. Myčku lze ovládat prostřednictvím LCD displeje, jenž pracuje s ústními pokyny v naprosté harmonii. Uživatelé jistě ocení šest programů, například automatický, zajišťující úsporu energie a praktickou funkci 3v1, včetně funkce odloženého startu. Nová myčka od Electroluxu má i další vylepšení. Například koš FlexiForm, který se přizpůsobí jakémukoli nádobí.

Pokud se ujme režie večírku technologické centrum internetově propojených kuchyní, může to být zábavné. Domácnost se promění v digitální byt, který pracuje za nás. Navíc moderní chladicí technologie umožňují uchovávat opravdu kvalitní a stále čerstvé potraviny, ledničky mohou být pomocníkem v oblasti zdravé výživy. Nabídnou širokou databázi receptů, kvalitní potraviny, naplánují vaření a seznam nákupů.

Dokážou navíc pozvat přátele na domácí párty a následně ji také nafilmovat. Takové nabídce odolá jen málokdo. Přesto však stojí za to dát průchod také osvědčeným tradicím. Například v projektu E2Home, jenž nabízí nepřeberné množství multimediálních spotřebičů pro digitální byt, se nemluví jen o nových možnostech digitálního bytu, ale také o možnostech užití, o souladu s běžným životem, jenž by měl i nadále zůstávat v rovině přátelské komunikace, nikoli komunikace zredukované pouze na „jedničky a nuly“.

Zdroj: Bydlení Stavby Reality

Nejčtenější