Mikrovlnná minohledačka

Martin Tůma  |  Věda

Na celém světě v zemi dřímá smrt v podobě miliónů min. Není to zdaleka problém jenom třetího světa – dost min ještě čeká na svoji likvidaci například v zemích bývalé Jugoslávie.

Odminování je totiž velmi nebezpečný a drahý proces. Celá řada min je navíc vyrobena tak, aby neobsahovala řádné kovové součástky, takže klasická minohledačka je při jejich likvidaci k ničemu.

Po celém světě proto probíhá vývoj nových prostředků a postupů hledání min, od speciálně cvičených psů či krys, přes geneticky modifikované rostliny (které barvou květu reagují na blízkost výbušniny), až po laserové detektory. O jednom z nich jsme vás informovali v tomto článku: http://www.vtm.cz/…uchajici-tnt

Martin L. Smith a John A. Scales postavili z běžně dostupných součástek mikrovlnný detektor, který na dálku dokáže zjišťovat i velmi jemné vibrace země. Projekt sponzoruje americká armáda, takže výslednou praktickou aplikací tohoto detektoru je minohledačka.

Systém pracuje tak, že nejprve zvukové vlny rozvibrují zeminu i miny v ní skryté, aby následně detektor pracující v pásmu 39 GHz mohl odhalit podle rozdílné vibrace schovanou minu. Použité vlnové pásmo umožňuje měřit rozdíly o velikosti několika mikrometrů a patřičný software potom dokáže rozpoznat minu od kamenů a podobných dalších objektů.

Na celém projektu je velmi důležitá cena, která je u prototypu pod 10 000 USD. Pro srovnání – podobný systém pracující s laserem je 100krát dražší.

Zdroj:
http://www.physorg.com/…5902096.html

Nejčtenější