Mikro superkapacitory

Martin Tůma  |  Věda

Baterie je dobrý zdroj, když potřebujete stálou dodávku energie. Není ale vhodná tam, kde potřebujete rychle a hodně energie naráz. Na to se používají superkapacitory, ve své podstatě to jsou kondenzátory s velmi velkou kapacitou. U elektromobilu právě superkapacitory zajistí zrychlení z nula na 100 kolem 4 sekund.

Zatímco baterie skladuje elektrickou energie přeměnou do energie chemické, superkapacitory skladují elektrickou energii přímo. Jejich životnost není omezená počtem cyklů nabití-vybytí, jako je tomu u baterií, ale oproti baterím zase dokáží „skladovat“ mnohem méně energie.

Tým vědců z Drexlerovy univerzity v Filadelfii pod vedením Jurije Gogotského zveřejnil v posledním čísle časopisu Science výrobu zcela nového typu superkapacitorů. Místo obvyklých dvouvrstvých kapacitorů nebo struktur z aktivního uhlíkového prášku se jedná o tenký uhlíkový film s speciální nanostruktorou, který tak dokáže akumulovat velký povrchový náboj.

Nejlepší výsledky vykazuje film o tloušťce lidského vlasu, který dokáže uchovat třikrát více energie než při použití jiných technologií. Otevírá se tak cesta k výrobě solárních článků, které by dokázaly přímo v sobě uchovávat vyrobenou elektrickou energii anebo k výrobě RFID čipů s napájecím zdrojem přímo na čipu.

Zdroj:
http://www.materials.drexel.edu/News/Item/?…

Nejčtenější