Microsoft: nadšení a rozpaky už 35 let

Jaroslav Matějka  |  Počítače
Dřevní doby. Paul Allen a Bill Gates v čase, kdy prodali BASIC, první programovací jazyk pro osobní počítače, prvnímu zákazníkovi – společnosti MITS

Microsoft je na trhu třicet pět let. Během těchto let se stal nejvíce prosperující a nejznámější technologickou společností světa. Redmondský gigant rostl rychle a při své cestě na výsluní válcoval vše, co mu přišlo do cesty. Občas postupoval opravdu tvrdě. Jeho kritici – a je jich nepočítaně – proto nyní se škodolibostí přivítali slova bývalého viceprezidenta společnosti Dicka Brassa (1994–2004).

Ten před několika dny ve sloupku pro The New York Times napsal, že společnost ustrnula, je nedostatečně kreativní a nepřichází s žádnými inovacemi. „Důležitá otázka zní, proč nám Microsoft už nepřináší budoucnost. A to ať jde o tablety jako iPad, čtečky elektronických knih, jako je Amazon Kindle, smartphony, jako je Black-Berry a iPhone, vyhledávače, jako je Google, systémy digitální hudby, jako je iPod nebo iTunes, nebo populární webové služby, jakými jsou Facebook a Twitter,“ napsal Dick Brass.

Ale je takové hodnocení spravedlivé? Není to spíše jen hlas ublíženého, který se nedokázal ve společnosti dostatečně prosadit?

Kamarádi ze školy

U zrodu společnosti Microsoft stáli v roce 1975 Bill Gates a Paul Allen. Oba studovali počítačové vědy na univerzitě a oba studia předčasně opustili. V lednu 1975 se totiž dočetli v časopisu Popular Electronic, že pro nový mikropočítač Altair 8800 společnosti MITS dosud neexistuje žádný software. Ucítili příležitost a zkusili zakázku získat.

Uspěli a během krátké doby pro počítač vytvořili jazyk Altair Basic. Dalším krokem bylo založení společnosti Microsoft. Ta během prvního roku existence vykázala obrat 16 tisíc dolarů. A překvapivě rychle rostla. Získávala nové zakázky, například od společností Tandy Corporation či Applu. V roce 1978 Microsoft dosáhl obratu už jednoho milionu dolarů a měl 13 zaměstnanců.

Zlomový okamžik

V roce 1980 zahájila společnost IBM vývoj osobního počítače IBM PC, pro který potřebovala software. Nejprve jednala s Digital Research, velkým a známým softwarovým výrobcem. Jenže se nedohodli. Toho využil Microsoft. Od IBM získal smlouvu na vývoj operačního systému. Podle kritiků společnosti měl tehdy Microsoft prázdné ruce a vše řešil tak, že od programátora Tima Patersona koupil za 50 tisíc dolarů v podstatě hotový systém, který jen upravil.

A stejně chytře Microsoft postupoval i v případě smlouvy s IBM, vtělil do ní totiž právo prodávat svůj nový systém MS-DOS také dalším zákazníkům. Na tom vydělal později miliony.

Soudní pře

V roce 1983 odešel ze společnosti Paul Allen a byl představen textový procesor Word, jehož první verze nijak neoslnila. A tehdy se také začal psát další kontroverzní příběh, který skončil po mnoha peripetiích až u soudu. Týkal se systému Windows. Microsoft spolupracoval na vývoji počítače Macintosh společnosti Apple.

Microsoft se stěhuje do nových prostor Corporate Campus v Redmondu ve státě Washington.

Počítač byl uveden na trh v roce 1984 a vyznačoval se revolučními změnami. Například místo příkazového řádku, do té doby běžného, na obrazovce nabídl ikony, okna a další ovládací prvky. Bill Gates okamžitě pochopil, jaká síla se v těchto novinkách skrývala. Proto odstartoval vývoj vlastního grafického rozhraní pro MS-DOS.

V zimě roku 1985 pak představil svoje první Windows. Ohlas však byl vlažný. Kritici systému vyčítali hlavně to, že byl pomalý a neexistovalo pro něj mnoho aplikací. O dva roky později už bylo vše jinak. Na trhu se objevil vylepšený systém Windows 2.0 a strhlo se pozdvižení. Zákazníci koupili více než milion kopií a společnost Apple, která se očividně cítila úspěchem Microsoftu ohrožena, podala bez varování na Microsoft žalobu.

Obvinila jej z porušení autorských práv – podle ní Microsoft okopíroval vzhled rozhraní z počítače Macintosh. Po čtyřleté tahanici však Microsoft slavil vítězství. Žaloba byla zamítnuta. Miliardářem v 31 letech Microsoft vstoupil v roce 1986 na burzu a během jednoho roku stoupla hodnota jeho akcií z 25 dolarů na 85. Zaměstnával 1500 lidí a obrat jeho prodeje činil 200 milionů dolarů. V roce 1991 Microsoft překonal jako vůbec první softwarová společnost magickou hranici objemu prodeje ve výši jedné miliardy dolarů.

Zásluhu na tom měly především operační systém Windows, textový program Word a tabulkový procesor Excel. Společnost zaměstnávala 5600 lidí. O rok později se stal z Billa Gatese jeden z nejbohatších mužů planety, když mu patřily akcie Microsoftu v hodnotě 18 miliard dolarů. Od roku 1996 pak byl pravidelně rok co rok vyhlašován časopisem Forbes jako nejbohatší muž planety. Jeho majetek dosahoval výše 50 miliard dolarů.

Filantrop

V létě 2006 oznámil Bill Gates, že už nebude vykonávat pozici výkonného ředitele a o dva roky později tento záměr naplnil. Značnou část svého majetku poté vložil do biotechnologických a nanotechnologických společností. Investoval do vývoje nových technologií k získání energií, do společností zabývajících se moderní komunikací, výrobou léků, těžbou nerostných surovin a také do společností, jež se chystají provozovat lety do vesmíru.

Obrovské prostředky věnoval i dobročinné nadaci Bill and Melinda Gates Foundation (v roce 1995 třeba pět miliard dolarů). Ta rozděluje peníze hlavně na univerzitní stipendia pro zástupce menšin, prevenci AIDS a boj s nemocemi, které ohrožují hlavně rozvojové země. V současnosti zaměstnává 818 lidí a podporuje projekty ve sto zemích. Loni podpořila granty třemi miliardami dolarů, celkově věnovala na charitu 22,6 miliardy dolarů.

Kam dále?

Po odchodu legendárního zakladatele převzal otěže definitivně Steve Ballmer, blízký přítel Billa Gatese z Harvardu. Ten v Microsoftu působí už od roku 1980, kdy se stal manažerem pro „netechnickou“ oblast. Právě on se významně podílel v minulosti na rozvoji společnosti. Od první chvíle, kdy nastoupil, tlačil na Gatese, aby opustil opatrnou strategii rozvoje a rychle najímal nové zaměstnance.

Hlavní figura. Dnes stojí u kormidla společnosti Microsoft Steve Ballmer.

V nové pozici ale na něho čeká mnoho výzev. V devadesátých letech a prvním desetiletí nového století Microsoft neuvěřitelně vyrostl. Zásluhu na tom měly hlavně legendární Windows 95, ale i Windows 98, Windows 2000 a Windows XP, dosud nejúspěšnější verze systému vůbec. V říjnu 2009 je pak následovaly Windows 7.

Jenže v posledních dvou letech Microsoft i přes dobré ekonomické výsledky sužovaly i mnohé problémy. Ať už to byla nevítaná pozornost, kterou vyvolaly pokuty, jež Microsoftu udělila Evropská unie, či rozruch kolem později stažené žaloby amerického ministerstva spravedlnosti.

To Microsoft obvinilo ze zneužívání jeho dominantního postavení na poli desktopových operačních systémů. Na Microsoft také stále silněji dotíral Apple a získal značnou část trhů. Microsoft ztratil podíl na trhu webových prohlížečů, ztratil v oblasti highendových notebooků i smartphonů.

Jeho hlavní zisk tak dnes pramení z prodeje Windows a Office vyvinutých před lety. A jak říká bývalý viceprezident Brass: „Microsoft se nemůže spoléhat na to, že tyto letité produkty ho budou držet nad vodou navěky.“

Krátce:

Bill Gates

Otec zakladatel – Bill Gates (54)

Narodil se v Seattlu, kde vyrůstal se dvěma sestrami. Jeho otec William H. Gates II. byl advokátem, matka učitelkou. Po dokončení šesté třídy přestoupil na prestižní střední školu Lakeside School, kde se seznámil s Paulem Allenem. V osmé třídě poprvé pracoval s počítačem a programovacími jazyky.

V sedmnácti letech prodal svůj první program. Za systém pro tvorbu rozvrhů dostal 4200 dolarů. Zároveň založil s Allenem společnost Traf-O-Data. V roce 1973 začal studovat na Harvardské univerzitě. Tady se seznámil se Stevem Ballmerem, dnešním výkonným ředitelem Microsoftu.

V roce 1975 napsal s Allenem verzi programovacího jazyka BASIC pro osobní počítač Altair 8800. Na tento software poskytli licenci výrobci Altairu, společnosti MITS. V roce 1975 založil s Allenem společnost Microsoft. Ve třetím ročníku opustil studia a od té chvíle se zaměřil pouze na svoji společnost.

V roce 1994 se oženil s Melindou Frenchovou. Mají spolu tři děti.

Microsoft

Vizitka společnosti Microsoft

Založena: v roce 1975
Zakladatelé: Bill Gates a Paul Allen
Sídlo: Redmond, Washington, USA
Odvětví: počítačový software a hardware, počítačové hry, výzkum a vývoj
Produkty: Microsoft Windows, Microsoft Office, Microsoft Servers, Microsoft TechNet, Microsoft Visual Studio, Business Solutions, hry a Xbox, Windows Live, Windows Mobile, Zune
Počet zaměstnanců: 93 tisíc ve více než 100 zemích
Internet: microsoft.com

Zdroj: E15

Nejčtenější