Meziplanetární internet

J. PETR  |  Vesmír
Meziplanetární internet

Výměna datových souborů mezi Mezinárodní kosmickou stanicí ISS a jejím pozemním řídícím centrem připomínala telefonování. Odeslání dat na Zemi bylo nutné provádět „ručně“, podobně jako když člověk vezme do ruky telefon, navolí číslo a pak sdělí zprávu. Také při příjmu dat ze Země musela posádka „přijmout hovor“. Jinak o přenášená data přišla.

Koncem května 2009 bylo na ISS uvedeno do provozu zařízení firmy BioServe Space Technologies, které přenos dat automatizuje. Vědci to přirovnávají přechodu od telefonu k internetu. Nový automatický systém přenosu dat má hned několik výhod. Je například čtyřikrát rychlejší než stávající systém komunikace. Je také pojištěný proti ztrátě dat během přenosu.

Když se ve starém systému ztratila přenášená data, musela posádka sama opakovat přenos a doufat, že napodruhé všechno klapne. Teď už můžou astronauti tyhle starosti pustit z hlavy. Systém se zatím testuje. Definitivní verze by měla být k dispozici v roce 2011. NASA plánuje jeho využití i pro přenos dat z Marsu a Měsíce.

Nejčtenější