Meč piráta Černovouse

Jaroslav Petr  |  Historie
Ilustrační foto (Foto: Shutterstock)

Vykopávky vraku pirátské lodi Queen Anne's Revenge vynesly po staletích na denní světlo zlacený jílec meče piráta Blackbearda.

Záhadný nález

Archeologové narazili na vrak lodi Queen Anne's Revenge v roce 1997. Podobných vraků se nachází na východním pobřeží Spojených států dlouhá řada. Tento vrak korábu z 18. století pohřbený pod nánosy písku poblíž města Beaufort však přitahoval pozornost odborníků a dráždil fantazii snílků. Šlo o vlajkovou loď piráta Černovouse.

Díky trpělivé práci vědců se podařilo zachránit z písku celou řadu předmětů denní potřeby. Jsou mezi nimi i některé luxusní a poměrně cenné věci. K těm patří i částečně zlacený jílec meče, který mohl patřit samotnému Černovousovi. Jílec byl rozlámán na několik kusů, ale vědcům se jej podařilo dát dohromady.

Není jasné, jaké shodě náhod za nález jílce vděčíme. Queen Anne's Revenge najela na písčiny u Beuafortu v roce 1718. Piráti ji opustili, ale loď se nepotopila. Zůstala ležet ještě asi rok relativně nepoškozená na mělčině. Piráti tak měli spoustu času, aby si z ní odnesli všechno cenné. Jak mohli nechat bez povšimnutí takovou věc, jako je meč se zlaceným jílcem?

Vědci se domnívají, že meč byl buď bezcenný – měl například zlomenou či prasklou čepel – nebo byl na takovém místě vraku, kde se k němu piráti nemohli dostat.

Mistr psychologické války

Kariéra piráta Edwarda Teache, známého jako Blackbeard čili Černovous, byla krátká, ale o to zářivější. Anglický kapitán loupil v Karibiku označovaném tehdy jako Západní Indie. Narodil se někdy kolem roku 1680 a o jeho životě víme jen málo. Do dějin vstoupil v roce 1716, kdy se připojil k posádce piráta Benjamina Hornigolda. Záhy získal vlastní koráb Queen Anne's Revenge a stal se postrachem Karibiku.

Ilustrační foto (Foto: Shutterstock)

Teach byl mistr psychologické války. Odpor posádek přepadených lodí lámal nejen silou, ale i hrůzou, kterou naháněl. Nosil proto mohutný černý plnovous, jenž mu vynesl přezdívku Blackbeard. Součástí jeho děsivé image byly i hořící zápalné šňůry, které si před útokem přivazoval ke klobouku.

Černovous se nezalekl ani velkých akcí. V květnu 1718 zorganizoval flotilu pirátských lodí a s ní provedl blokádu amerického města Charleston. Guvernér Virginie Alexander Spotswood považoval za otázku osobní cti Černovouse dopadnout, odsoudit a popravit. Zorganizoval proto výpravu složenou z vojáků a civilního námořnictva, která se utkala s Černovousem 22. listopadu 1718. V zuřivé bitvě byl slavný pirát zabit.


Tip: Webové stránky archeologického projektu.

Nejčtenější