Mazda Shinari: japonská Panamera se blíží?

Patrik Schwarz a Jiří Duchoň  |  Design
Mazda Shinari

Mazda překvapila veřejnost představením studie Shinari. Ukazuje nový designérský jazyk, jenž má nést jméno Kodo (lze přeložit jako „duch pohybu“) a spojuje tradice designu studií Mazda v Japonsku, USA i Evropě.

Jde o velký čtyřdveřový sedan s rozložitou nízkou karoserií povahy kupé. Vůz zaujme v podstatě z jakéhokoli pohledu. Pozoruhodným prvkem, který odhalí až bližší zkoumání, je spodní linie masky chladiče, jež postupně přechází do předních světel, protíná přední blatníky a opět vystupuje v bočním odvětrání motorového prostoru.

Podobný prvek je použit též na zádi, jakkoli zde už zasahuje pouze koncové světlomety a spodní hranu víka kufru. I tak jsou zadní partie výjimečné, nízké víko kufru a vysoký zadní nárazník s pár „kudrlinkami“ ve spodních partiích vypadá svalnatě a rozhodně ne tuctově.

Poutavá z každého úhlu

Ani interiér nezůstává při zemi, i když oproti působivým liniím zevnějšku je již méně odvážný. Zaujme hlavně tvarování palubní desky i středového tunelu a také pojetí všech čtyř sedadel, která hrají na jakousi „skořepinovou notu“. Sluší se dodat, že Shinari svým vzhledem poněkud připomíná model Fisker Karma, který se má začít vyrábět v dohledné době, za kopii jej ale označit nelze, nese řadu zcela originálních prvků.

Pařížský autosalon prozradí více

Co má vůz pod kapotou, to zatím nevíme, ale zjevně jezdí. Klíčové je ovšem jeho vzhledové pojetí. To naznačuje styl budoucích vozů Mazda i třídu, kam chce automobilka s některým z dalších modelů směřovat.

Mazda totiž míní vstoupit do prestižního a poměrně mladého segmentu luxusních sedanů křížených se supersporty, mezi nimi nyní vynikají nejen tradiční Maserati Quattroporte, ale především Aston Martin Rapide nebo Porsche Panamera.

„Chtěli bychom zde hrát stejnou roli jako BMW nebo Audi,“ oznámil Derek Jenkins, šéfdesignér stylistického centra Mazdy v USA. „A proto chceme dosahovat srovnatelných kvalitativních parametrů.“ To je sice poněkud odvážné, ale jistě možné. Zřejmě dříve se ovšem linií Shinari dočkáme na některém z obvyklejších modelů.

Na otázku, kdy se tento styl objeví na sériových mazdách, odpověděl šéf automobilky Mazda Ikuo Maeda vyhýbavě, prý se tak stane „u nové generace vozů Mazda“. Z dalších informací vyplývá, že by jím měly být „postiženy“ všechny chystané nové modely od trojky přes šestku až po nástupce MX-5 a RX-8. Studie Shinari se poprvé představí na autosalonu v Paříži.

Interiér zaujme působivým tvarováním palubní desky, středového tunelu i skořepinových sedadel

Zdroj: E15
Foto: Mazda

Nejčtenější