Masový hrob koní

Jaroslav Petr  |  Historie

Kostry jednapadesáti koní pochovaných v jediném hrobu ze 17. století objevili nizozemští archeologové na březích řeky Maas poblíž Maastrichtu.

Ilustrační foto

Koně byli zjevně pohřbeni v chvatu. Mnohá ze zvířecích těl jsou navršena na sobě. Archeologové se domnívají, že jde o koně zabité nebo zraněné během bitvy. Vyloučit však nelze ani to, že se koně stali obětí nějaké infekční choroby. Podle koster jde o jezdecké koně, kteří nebyli nikdy používání k tahu. S výjimkou několika podkov a jednoho udidla byli koně zbaveni sedel a všech postrojů. V lebce jednoho z koní vězela kulka. Zřejmě byl zastřelen, aby se netrápil.

Jde o největší koňský hrob v Evropě, ale archeologové jsou přesvědčeni, že podobných hrobů by se dalo najít poblíž velkých bitevních polí mnohem víc. Většina se však nedochovala. Byly zničeny, když se „pole válečná“ proměnila v „pole orná“ a zemědělci původní bojiště zorali.

Zatím není jasné, z jakého vojenského konfliktu koňský hrob pochází. Může jít o pozůstatek tzv. osmileté války, během které v roce 1632 odrazili nizozemští vzbouřenci v nedalekém Borgharenu překvapivý útok španělské jízdy. Nelze vyloučit ani to, že jde o pozůstatek francouzského obléhání Maastrichtu z roku 1673.

Foto: fotobanka Shutterstock

Nejčtenější