Lunochod 2 nalezen

Martin Tůma  |  Vesmír

15. ledna 1973 dopravila sovětská kosmická sonda Luna 21 na povrch našeho nebeského souputníka ruský dálkově ovládaný robot Lunochod 2. Byl to na tehdejší dobu velmi velký úspěch, zařízení vážilo přes 800 kg, mělo vlastní radioizotopový zdroj energie a dokázalo za skoro půl roku své činnosti na měsíci ujet přes 35 km.

Ilustrační obrázek

Na Zemi tento robot poslal celou záplavu dat a snímků měsíčního povrchu a sloužil i jako radarový a laserový odražeč pro měření vzdálenosti Země – Měsíc.

4. června roku 1973 se navždy odmlčel. V roce 1993 prodal výrobce Lunochodu, konstrukční kancelář Lavočkin, jak přistávací modul Luny 21 tak robota samotného za 68 000 dolarů Richardu Garriotovi. Ten si nyní může odechnout, že nekoupil zajíce v pytli. Lunuchod 2 pořád ještě na měsící je tam, kde jej Sověti zaparkovali.

Na snímcích, které poslala na Zemi americká sonda Lunar Reconnaissance Orbiter(LRO) jej našel profesor Phil Stooke z University of Western Ontario. LRO v rámci své mise už vyfotila i místo přistání Apolla 11 – snímky z toho programu mají sloužit k vytvoření 3D mapy Měsíce.

Fotogalerii snímku LRO najdete zde:
http://www.nasa.gov/…release.html

Parkovací místo Lunochodu 2:
http://www.uwo.ca/…nokhod_2.jpg

Prozatím nejsou snímky natolik podrobné, aby bylo možno určit, jestli robotovi někdo neukradl anténu, nebo stěrače, případně nepočmáral jeho povrch grafiti. Richardovi nezbývá než počkat na další výsledky a doufat, že pozemek pod Lunochodem si nekoupí pražská radnice a neučiní z něj místo placeného parkovaní.

Zdroj:
http://communications.uwo.ca/…00316445951/
http://en.wikipedia.org/wiki/Lunokhod_2

Nejčtenější