Lunar Lander Price zná vítěze druhého kola

Martin Tůma  |  Vesmír
Lunar Electric Rover

I když není zdaleka jisté, jestli se plány NASA na kolonizaci Měsíce naplní, vývoj techniky nutné pro tento velký krok lidstva pokračuje netenčenou měrou. 17. září proběhl úspěšný test Lunar Electric Roveru, limuzíny, která bude vozit budoucí kolonisty na Měsíci. Oproti původním roverům z programu Apollo, jejichž dojezd byl limitován vzdáleností, kterou by v případě poruchy dokázali kosmonauti dojít zpátky pěšky, budou nové rovery operovat ve dvojici s akčním rádiusem přes 200 km.

14. září na letecké základně Caddo Mills v Texasu proběhlo druhé kolo soutěže Lunar Lander Price, tedy přistávacích měsíčních modulů. Toto kolo spočívalo ve startu, 3 minuty dlouhém letu a hladkém přistání, následovalo dotankování strojů a jejich návrat zpět na původní místo vzletu. To proto, že stroj, který dokáže vzdorovat celé tři minuty zemské gravitaci, má dost síly na to dosáhnout oběžnou dráhu Měsíce.

Jasným vítězem tohoto kola se stal stroj Super Mod od společnosti Armandillo Aerospace. Měsíční modul je poháněný směsí kapalného kyslíku a alkoholem, řízený změnou tahu a směru hlavní trysky, podobně jako přistávací moduly programu Apollo. Dalšími soutěžícími byli Xombie od společností Masten Space Systems a Unreasonable Rockets a posledním strojem, který se zúčastnil, byl Blue Ball od otce a syna Breedových. Vítěz druhého kola soutěže, sponzorované firmou Grumman, si odnesl rovný jeden milión dolarů.

Nejčtenější