„Lokiho hrad“ na dně moře

Jaroslav Petr  |  Příroda
Ilustrační foto

Na dně Severního ledového oceánu se podařilo odhalit pole „černých kuřáků“ – podmořských vřídel vroucí solanky hostících pestrou faunu.

„Hrad“ na dně moře

Dno Severního ledového oceánu patří k poměrně klidným místům a hřeben, který se tu tyčí, hýří ve srovnání s obdobnými podmořskými horstvy v Atlantiku nebo Indickém oceánu jen minimální aktivitou. Tento tradovaný obraz „klídku“ na dně Severního ledového oceánu naboural objev „Lokiho hradu“ na svazích podmořského sopečného horstva na 73° severní šířky. Rozkládá se tu nejsevernější známé pole horkých podmořských pramenů, tzv. černých kuřáků pojmenovaných podle temného zbarvení vody, která z nich vytéká.

Barvu dodávají vodě vysoké koncentrace rozpuštěných solí. Jméno dostalo pole černých kuřáků po vikingském bohovi Lokim, který je znám ze starých ság především svou prohnaností. Lokiho hrad byl objeven už v roce 2008 a od té doby nepřestává přitahovat zájem vědců. Výsledky posledního průzkumu mezinárodního týmu zveřejnil prestižní vědecký časopis Nature Communications.

Podmořská zoo

Tým vedený Rolfem Pedersenem z university v norském Bergenu odhalil v lokalitě Lokiho hradu mocné vrstvy usazenin pocházejících z podmořských vřídel. To dokazuje, že celé pole černých kuřáků má dlouhou historii a jeho existence rozhodně není pomíjivou epizodou. O tom svědčí výmluvně i fakt, že v okolí vroucích podmořských pramenů se stačila vyvinout celá řada unikátních živočichů. K nejhojnějším patří červi, kteří se živí na sloučeninách síry vyvržených horkými prameny. Samotný červ by síru samozřejmě nestrávil. V tom mu pomáhají unikátní symbiotické bakterie.

Ilustrační foto

Dalšími pozoruhodnými obyvateli Lokiho hradu jsou korýši dosud nepopsaných druhů. Skrývají se ve štěrbinách a živí se zřejmě nánosy bakterií, kterým teplo a soli z černých kuřáků očividně svědčí. Kromě toho zřejmě využívají korýši podobných „pomocníků“ jako červi. Na žábrách hostí speciální mikroby, kteří vyrábějí živiny s pomocí energie čerpané chemickou přeměnou minerálních látek.

Na Lokiho hradu žijí i zvláštní plži, medúzy a pestrá sbírka různých červů. Ti se zřejmě vyvinuli z místní nepříliš bohaté fauny, jež začala využívat podmořské vroucí prameny jako zdroj potravy. Některé druhy z Lokiho hradu jsou ale zřejmě potomci přistěhovalců z velkých dálek. Jeden druh medúzy má nejbližší příbuznou na obdobných podmořských pramenech uprostřed Tichého oceánu.

Tip: Videa z průzkumu.

Foto: Shutterstock

Nejčtenější