Lehký jako hliník, pevný jako ocel

Martin Tůma  |  Věda

Svého času koloval vtip o tom, že Rusové úspěšně skřížili rajčata a brambory. Nový hybrid je od země nahoru jako brambor a pod zemí jako rajče.

Ale nový materiál, který ve spolupráci s firmou Siemens vyvinuli vědci z Technologického institutu pro superpevné a nové uhlíkové materiály ve městečku Trojsk (nedaleko Moskvy), dokáže být stejně lehký jako hliník, ale přitom pevný jako ocel.

Jedná se o speciální směs, nebo slitinu (těžko říci co je to spíše) z velmi jemného hliníkového prášku s jednoprocentní příměsí fulerenu C60. Fuleren je velmi zvláštní molekula z čistého uhlíku ve tvaru fotbalového míče. Výsledný materiál má kromě své lehkosti i vynikající mechanické a elektrické vlastnosti.

Své uplatnění jistě najde při konstrukci lopatek turbín nebo kompresorů. Další využití může najít i jako obal pro supravodivé kabely, protože snáší vysoké hodnoty proudu bez poškození. Vědci ale odhalily ještě další zajímavou vlastnost, kterou je termoelektrický potenciál tohoto materiálu*. Při tepelném rozdílu 100C dokáže tento materiál ze 100 cm2 generovat 50 W energie.

*Termoelektrický materiál je taková látka, která generuje elektrický proud z rozdílu teplot na jednotlivých stranách materiálu.

Zdroj:
http://www.siemens.com/…s_1018_2.htm

Foto: fotobanka Shutterstock

Nejčtenější